Zajęcia terenowe

IIId i IIIe w ARESZCIE!!!!

W piątek 4 listopada grube, otoczone drutem kolczastym mury Aresztu Śledczego w Poznaniu przekroczyli uczniowie trzecich klas policyjnych. Całe szczęście wizyta uczniów była dobrowolna i odbywała się tylko i wyłącznie w celach poznawczych.
      Już samo wejście, kontrola wykrywaczami, przejście przez specjalne bramki  i pierwsze spotkanie ze strażnikami robiło wrażenie.
      Areszt Śledczy przy ulicy Młyńskiej w Poznaniu mieści się w kompleksie budynków zbudowanych w około 1907r. i zmodernizowanych w latach 70 XX wieku. Posiada około 225 cel i może pomieścić około 700 więźniów. Mieści się tu także szpital (oddziały: chorób wewnętrznych, obserwacji sądowo-psychiatrycznej, dermatologiczny) i ośrodek diagnostyczny. Więźniowie mają do dyspozycji salę widzeń , kantynę, działa kuchnia i różnego rodzaju warsztaty. Osadzonymi opiekują się wychowawcy i psycholodzy.
      Uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda oddział dla więźniów niebezpiecznych, więzienny „spacerniak”, oddział półotwarty, gdzie można swobodnie poruszać się po korytarzach, oddział szpitalny, miejsce gdzie do aresztu docierają samochody-więźniarki, dziedziniec, cele i cele szpitalne. Niezwykle interesującym było obserwowanie bardzo rozbudowanego systemu zabezpieczeń i procedur bezpieczeństwa  jakie funkcjonują w areszcie. Cenne dla uczniów było spotkanie z przedstawicielami służby więziennej, na którym  mogli poznać specyfikę i strukturę pracy w areszcie, a także uzyskali wiele informacji o rekrutacji do służby.
      Wizyta w Areszcie Śledczym w Poznaniu była bardzo interesująca. Uczniowie zobaczyli coś, co znają tylko z filmów sensacyjnych, mogli zweryfikować  swoje powierzchowne wyobrażenie z rzeczywistością. Czy chcieliby wrócić tu drugi raz… chyba tylko do pracy.
                                                                                                            Beata Czerska