Zajęcia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

 

Zajęcia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu

      Uczniowie z klasy przyrodniczej w ramach współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym  w Poznaniu  mieli okazję odwiedzić patronacką szkolę wyższą i wziąć udział w zajęciach przygotowanych przez nauczycieli Katedry Botaniki. Zajęcia odbyły się w dwóch terminach,  21 maja i 4 czerwca , w salach Katedry Botaniki i w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
      21 maja  pani dr Magdalena Kluza – Wieloch  przygotowała i przeprowadziła ćwiczenia połączone z wykładem na temat morfologii liści, kwiatów i kwiatostanów. Podczas prezentacji wykładowca wprowadził terminy związane z opisem cech zewnętrznych liści , kwiatów i kwiatostanów. Słuchacze wykładu byli  pod dużym wrażeniem przekazywanej im  szczegółowej  wiedzy i  faktu, że tak dużo można opowiadać o liściach i kwiatkach . Po części teoretycznej odbywały się ćwiczenia na zasuszonym materiale roślinnym sprawdzające dokładność w obserwacji i spostrzegawczość uczestników w opisywaniu cech morfologicznych organów roślin. Niektórzy uczniowie szybko , sprawnie i prawidłowo wykonywali zadania, co dało im dużo satysfakcji.
      4 czerwca grupa zdeterminowanych przyrodników, dzięki wiedzy i cierpliwości  pana  dr Piotra Kosińskiego nauczyła się posługiwać kluczem do oznaczania roślin.  Przyszli studenci  na tych zajęciach zrozumieli, żeby określić nazwę gatunku danej rośliny, trzeba bardzo dokładnie się jej przyjrzeć , często z użyciem lupy czy binokularu i posiadać wiedzę i umiejętności  w opisywaniu cech morfologicznych roślin.  Pan dr Piotr Kosiński oprowadził nas po Ogrodzie Botanicznym UP w Poznaniu. Na terenie ogrodu poznaliśmy wiele gatunków rodzimych gatunków drzew i krzewów, traw i roślin zielnych kwitnących o tej porze roku. Ciekawostką tego ogrodu jest Narodowa Kolekcja Jeżyn w Polsce.
      Serdecznie dziękujemy nauczycielom  pani dr Magdalenie Kuzie –Wieloch oraz panu dr Piotrowi Kosińskiemu za możliwość udziału  i przygotowanie  dla nas zajęć  na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.
                                                                                                                Lucyna Musielak

Przejdź do galerii zdjęć

Scroll to Top
Skip to content