Zajęcia na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu
Uczniowie z klasy przyrodniczej w ramach współpracy z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu mieli okazję odwiedzić patronacką szkolę wyższą i wziąć udział w zajęciach przygotowanych przez nauczycieli Katedry Botaniki. Zajęcia odbyły się w dwóch terminach, 21 maja i 4 czerwca , w salach Katedry Botaniki i w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
21 maja pani dr Magdalena Kluza – Wieloch przygotowała i przeprowadziła ćwiczenia połączone z wykładem na temat morfologii liści, kwiatów i kwiatostanów. Podczas prezentacji wykładowca wprowadził terminy związane z opisem cech zewnętrznych liści , kwiatów i kwiatostanów. Słuchacze wykładu byli pod dużym wrażeniem przekazywanej im szczegółowej wiedzy i faktu, że tak dużo można opowiadać o liściach i kwiatkach . Po części teoretycznej odbywały się ćwiczenia na zasuszonym materiale roślinnym sprawdzające dokładność w obserwacji i spostrzegawczość uczestników w opisywaniu cech morfologicznych organów roślin. Niektórzy uczniowie szybko , sprawnie i prawidłowo wykonywali zadania, co dało im dużo satysfakcji.
4 czerwca grupa zdeterminowanych przyrodników, dzięki wiedzy i cierpliwości pana dr Piotra Kosińskiego nauczyła się posługiwać kluczem do oznaczania roślin. Przyszli studenci na tych zajęciach zrozumieli, żeby określić nazwę gatunku danej rośliny, trzeba bardzo dokładnie się jej przyjrzeć , często z użyciem lupy czy binokularu i posiadać wiedzę i umiejętności w opisywaniu cech morfologicznych roślin. Pan dr Piotr Kosiński oprowadził nas po Ogrodzie Botanicznym UP w Poznaniu. Na terenie ogrodu poznaliśmy wiele gatunków rodzimych gatunków drzew i krzewów, traw i roślin zielnych kwitnących o tej porze roku. Ciekawostką tego ogrodu jest Narodowa Kolekcja Jeżyn w Polsce.
Serdecznie dziękujemy nauczycielom pani dr Magdalenie Kuzie –Wieloch oraz panu dr Piotrowi Kosińskiemu za możliwość udziału i przygotowanie dla nas zajęć na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.
Lucyna Musielak