Zajęcia na UAM w Poznaniu

 

Języki azjatyckie czyli co by tu studiować?

      Na zaproszenie pani dr Gulayhan Aqtay, kierownika Pracowni Studiów Kazachskich, we wtorek 19 maja grupa naszych licealistów odwiedziła Katedrę Studiów Azjatyckich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Uczestniczyliśmy w zajęciach studentów I i II roku turkologii.
      Z samego rana poznawaliśmy z p. Gulayhan Aqtay kulturę Azji Środkowej. Zobaczyliśmy jak bardzo są wciąż popularni różnego rodzaju uzdrowiciele, dowiedzieliśmy się wiele na temat istniejących przesądów oraz obowiązujących w kulturach Azji Środkowej tradycyjnych zakazach. Doskonałą ilustracją takich zakazów był fragment filmu „The Wedding Chest”, w którym przybywającej z Francji dziewczynie trudno się odnaleźć w tak odmiennej kulturze.
    Dzięki uprzejmości naszych gospodarzy wzięliśmy również udział w lekcji języka tureckiego prowadzonej przez p. mgr Radosława Andrzejewskiego. Studenci doskonale bawili się tworząc historyjkę i ćwicząc czas przeszły niezaświadczony- przeznaczony do legend i plotek! Okazało się,       że język turecki (z grupy języków turkijskich) stanowi duże wyzwanie i jest zupełnie niepodobny do języków europejskich, których uczymy się w szkole.  
      Pan prof. Henryk Jankowski i pani dr Gulayhan Aqtay zapraszali nas do ponownych odwiedzin. Z pewnością skorzystamy z tego zaproszenia!
                                                                                                                    Barbara Świder

Scroll to Top
Skip to content