Aktualności

 

Wizyta w Muzeum Powstańców Wielkopolskich

      W dniach 29 XI – 6 XII nasze liceum brało udział w wycieczkach dydaktyczno-historycznych do Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie. W wyjeździe brały udział wszystkie klasy łącznie z opiekunami, ponad 300 osób. Pomysłodawcą i organizatorem był organ prowadzący – Starostwo Powiatowe w Poznaniu.

      Lusowo – miejscowość pod Poznaniem (od zach. strony), którą nabył, mieszkał i zmarł drugi dowódca Powstania Wielkopolskiego gen. Józef Dowbor-Muśnicki. Mieści się tam muzeum poświęcone Powstaniu Wielkopolskiemu i ich dowódcom ze szczególnym uwzględnieniem życia i postaci gen. J. Dowbor-Muśnickiego. Uczniowie przez 1,5 h na czele z bardzo kompetentnym przewodnikiem zwiedzali poszczególne sale muzealne. Przewodnik bardzo ciekawie opowiadał o przebiegu powstania, armii powstańczej, mundurach i uzbrojeniu.

      Niektóre grupy odwiedziły również pobliski cmentarz, na którym znajduje się grób gen. Dowbor-Muśnickiego i jego dwóch córek, które zginęły w 1940 roku. Młodsza, Agnieszka została zamordowana przez Niemców w Palmirach, starsza, Janina (Lewandowska) zginęła w Katyniu.

      Naszemu przewodnikowi wręczyliśmy książeczkę biograficzną o naszym patronie Tadeuszu Staniewskim – współorganizatorze udziału swarzędzan w Powstaniu Wielkopolskim i pierwszym polskim burmistrzu Swarzędza.

      Wizyta uczniów naszego liceum w Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie była godnym i pięknym wkładem Starostwa i naszej szkoły w 100-lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego.
                                                                                                                                                                      W. Hoffmann  

 

Scroll to Top
Skip to content