Zajęcia terenowe

 

Wizyta w Komendzie Miejskiej Policji w Poznaniu

        W dniu 04 grudnia 2015 uczniowie klas policyjnych 2d i 2c odwiedzili Komendę Miejską Policji w Poznaniu gdzie przywitał ich komisarz Zbigniew Paszkiewicz, który przedstawił historię budynku, kolejne etapy jego rozbudowy oraz zapoznał ze strukturą organizacyjną jednostki.

      Dalej zwiedzający mogli zobaczyć pracę policjantów poszczególnych pionów, a w szczególności Techników Kryminalistyki. Było to bardzo ciekawe doświadczenie ponieważ każdy osobiście mógł zabezpieczyć ślady linii papilarnych na różnych powierzchniach oraz sprawdzić działanie systemu rejestrującego i analizującego takie dane. Sami technicy opowiedzieli o swojej trudnej pracy i zaprezentowali specjalistyczny sprzęt oraz jego zastosowanie na miejscu zdarzenia.

      Kolejnym etapem wycieczki było stanowisko dowodzenia gdzie znajduje się serce monitoringu miasta Poznania. Policjanci pracujący w tym miejscu wyjaśnili na czym polega prawidłowy dozór wizyjny oraz odtworzyli nagrania video z kilku zdarzeń, które zostały wyjaśnione dzięki ich czujności. Równie ciekawym miejscem okazał się Sztab Policji gdzie funkcjonariusze dyżurni odbierają zgłoszenia od obywateli i dysponują patrole interwencyjne w miejsca zdarzeń.

      W muzeum Policji uczniowie mogli poznać kolejne etapy przemian jakie zachodziły w tej formacji od początku jej powstania w roku 1919, a które dotyczyły umundurowania, wyposażenia oraz pojazdów. Te ostatnie w szczególności zainteresowały męską cześć klasy. Policyjne motocykle pochodziły z czasów powojennych, czasów minionego ustroju politycznego oraz były tam również egzemplarze nowej generacji wykorzystywane np podczas wizyty Ojca Świętego w Polsce. Na koniec pokaz umiejętności dał policyjny pies służbowy, który bez najmniejszego błędu wskazywał ukryty ślad, rozpoznając bezbłędnie zapach osoby podejrzanej ze zapachem zabezpieczonym na miejscu zdarzenia. Wspaniałe wrażenia pozostaną na długo w pamięci uczniów oraz będą pomocne podczas zajęć teoretycznych już na zajęciach programowych z edukacji policyjnej.

                                                                                                        Piotr Borowiak

Przejdź do galerii zdjęć

Scroll to Top
Skip to content