Wizyta w Instytucie Orientalistyki UAM

Czy „dom” po turecku brzmi tak samo jak „dom” po arabsku? Czy łatwo łączyć arabskie litery? Czy Turcja to ciepły kraj? Co jedzą Kazachowie? Wszystkiego dowiedzieliśmy się w piątek, 1 kwietnia, w czasie zajęć przygotowanych dla klasy humanistyczno-językowej przez Zakład Turkologii i Zakład Arabistyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W świat arabski, przy orientalnej muzyce, wprowadził nas pan dr Filip Jakubowski. Dowiedzieliśmy się wiele o kulturze i panujących tam zwyczajach, a także o zróżnicowanej sytuacji kobiet. Mieliśmy również okazję nauczyć się kilku zwrotów w języku arabskim i spróbować pisania po arabsku pod okiem pana dr. Łukasza Piątaka. Tylko jak tu pisać słowa zaczynając od prawej strony!

Później było już łatwiej: pan Radosław Andrzejewski przedstawił nam turecki alfabet (łaciński!) i zachęcił do wymiany zwrotów grzecznościowych po turecku. Mogliśmy też zobaczyć obrazy Turcji, jakiej nie znamy. Opowieść o krajach turkijskich kontynuował pan Jakub Jakusik, z którym zobaczyliśmy góry i stepy Kazachstanu, posłuchaliśmy kazachskiej muzyki i na koniec  zapoznaliśmy się z tradycyjnymi daniami kazachskiej kuchni.

 Kilka godzin spędzonych w Instytucie Orientalistyki minęło niepostrzeżenie i zostawiło niezapomniane wrażenia oraz chęć dowiedzenia się jeszcze więcej o krajach Orientu.

Scroll to Top
Skip to content