Aktualności

 

Wizyta biskupa na Podgórnej

      Nie codziennie zdarza się taka wizyta. Nie codziennie można osobiście zadać pytanie jednemu z biskupów. Nie codziennie także słyszy się, jak kolumna umundurowanych młodych ludzi na powitanie rzuca gromkie: „Czołem, księże biskupie!”.
      A wszystko to wydarzyło się w poniedziałek, 10 października 2016 r. w murach naszej szkoły. Tego dnia z wizytą na Podgórnej gościliśmy księdza biskupa seniora Zdzisława Fortuniaka. Ksiądz biskup, odbywając wizytację kanoniczną całego dekanatu swarzędzkiego, postanowił odwiedzić także nasze liceum, leżące na terenie najstarszej parafii w Swarzędzu – pw. świętego Marcina biskupa.
      Biskup senior wizytę rozpoczął od spotkania z dyrekcją szkoły. Z wielkim zainteresowaniem i radością uczestniczył także w spotkaniu przygotowanym przez naszych uczniów. Na dobry początek przed księdzem biskupem wystąpiły klasy policyjne, prezentując musztrę. To musiało zrobić – i zrobiło – ogromne wrażenie. Następnie ksiądz biskup bardzo chętnie odpowiadał na pytania zadane przez uczniów. Stały się one jednocześnie okazją do bardzo nietypowej, ale też i ciekawej lekcji historii (nie tylko tej kościelnej). Barwne anegdoty i spore poczucie humoru księdza biskupa (także na swój temat) pozwoliły zbudować niezwykle życzliwy klimat spotkania. Do tego stopnia, że mimo wyraźnych sygnałów, iż należałoby już kończyć odwiedziny w szkole (wszak plan dnia biskupa był intensywnie wypełniony do późnych godzin wieczornych), ksiądz biskup przedłużył nieco spotkanie, chętnie podtrzymując dialog ze szkolną młodzieżą.
      Z pewnością pula potencjalnych pytań do księdza biskupa nie została wyczerpana. Więc może kolejne spotkanie z biskupem? I może niekoniecznie wyłącznie w ramach następnej wizytacji kanonicznej? W końcu nie taki biskup odległy, jak o nim myślą.  
                                                                                                           Ks. D.Wasielewski
 

Scroll to Top
Skip to content