Klasa UAM

 

Warsztaty o schyłku PRL- u w II LO w Swarzędzu

      13 grudnia w II LO w Swarzędzu odbyły się zajęcia uniwersyteckie przeprowadzone przez profesora Jerzego Borowczyka, w których wzięli udział uczniowie klasy 2a, objętej patronatem IFP UAM. Podczas spotkania został poruszony temat przemian, jakie dokonały się po upadku komunizmu w prowincjonalnej Polsce.
      Uczestnicy warsztatów próbowali zrekonstruować model życia na wsi na podstawie postaci wykreowanych przez Andrzeja Stasiuka w „Opowieściach galicyjskich”. Uczniowie wraz z profesorem przeanalizowali fragmenty opowiadań pt. „Józek” , Miejsce” i ”Władek”, zwracając uwagę na wydziedziczenie bohaterów i nieumiejętność dostosowania się byłych pracowników PGR- ów do gwałtownych przemian gospodarczych. Analiza doprowadziła do wniosku, że Andrzej Stasiuk kreuje bohaterów, dla których komunistyczna wieś była rajem, a po 1989 roku nastąpiło wygnanie z raju.
      Spotkanie rozpoczęło cykl zajęć, które zakończą się w kwietniu. Nasz projekt zaprezentujemy podczas Międzyszkolnej Konferencji Popularnonaukowej organizowanej przez Instytut Filologii Polskiej UAM.
                                                                                                                                                           Mateusz Markiewicz kl. IIa

 

 

 

Przewiń do góry

DRZWI
OTWARTE

24 kwietnia (sobota)
Szczegóły spotkania podamy bliżej terminu.

Skip to content