Warsztaty o schyłku PRL- u w II LO w Swarzędzu

13 grudnia w II LO w Swarzędzu odbyły się zajęcia uniwersyteckie przeprowadzone przez profesora Jerzego Borowczyka, w których wzięli udział uczniowie klasy 2a, objętej patronatem IFP UAM. Podczas spotkania został poruszony temat przemian, jakie dokonały się po upadku komunizmu w prowincjonalnej Polsce.
Uczestnicy warsztatów próbowali zrekonstruować model życia na wsi na podstawie postaci wykreowanych przez Andrzeja Stasiuka w „Opowieściach galicyjskich”. Uczniowie wraz z profesorem przeanalizowali fragmenty opowiadań pt. „Józek” , Miejsce” i ”Władek”, zwracając uwagę na wydziedziczenie bohaterów i nieumiejętność dostosowania się byłych pracowników PGR- ów do gwałtownych przemian gospodarczych. Analiza doprowadziła do wniosku, że Andrzej Stasiuk kreuje bohaterów, dla których komunistyczna wieś była rajem, a po 1989 roku nastąpiło wygnanie z raju.
Spotkanie rozpoczęło cykl zajęć, które zakończą się w kwietniu. Nasz projekt zaprezentujemy podczas Międzyszkolnej Konferencji Popularnonaukowej organizowanej przez Instytut Filologii Polskiej UAM.
Mateusz Markiewicz kl. IIa