2 lutego w II LO w Swarzędzu odbyły się warsztaty o stylizacji językowej przeprowadzone przez dr. Błażeja Osowskiego, w których wzięli udział uczniowie klasy 3a, objętej patronatem IFP UAM.
Temat nudny? Nic z tych rzeczy! Okazało się, że stylizacja językowa może być pasjonująca i zabawna. Już sam początek zajęć był zaskakujący. Porównanie stroju kobiety z epoki wiktoriańskiej ze współczesnym stylem japońskim stanowiło zabawny wstęp do rozważań o stylizacji na różnych poziomach języka. Na podstawie fragmentów „Pamiętników” Jana Chryzostoma Paska oraz „Potopu” Henryka Sienkiewicza uczniowie mogli dostrzec wiele ciekawych zabiegów i różnic językowych. Dzięki wnikliwej analizie tekstów wyodrębnione zostały zabiegi służące archaizacji takie jak np. zapożyczenia z języka łacińskiego. Dialektyzacja została omówiona na podstawie fragmentów „Chłopów” Władysława Stanisława Reymonta. Uczestników warsztatów szczególnie zainteresowała obecność gwary w różnych tekstach kultury i w życiu codziennym. Przeczytanie humorystycznych przykładów np. z języka kaszubskiego nasunęło refleksję, że często całkowicie nieświadomie korzystamy z gwarowych zasobów języka. Zadanie polegające na przekształcaniu tekstów przygotowanych przez prowadzącego tak, aby posiadały cechy gwarowe, dało zaskakująco humorystyczne rezultaty.
Spotkanie odbyło się w bardzo sympatycznej atmosferze, a ciekawy bagaż wiadomości i pogłębiona wiedza na temat stylizacji językowej stanowiły dla maturzystów solidną powtórkę przed egzaminem.
Weronika Jóźwiak 3a
