W II LO w Swarzędzu o stylizacji językowej

2 lutego w II LO w Swarzędzu odbyły się warsztaty o stylizacji językowej przeprowadzone przez dr. Błażeja Osowskiego, w których wzięli udział uczniowie klasy 3a, objętej patronatem IFP UAM.
Temat nudny? Nic z tych rzeczy! Okazało się, że stylizacja językowa może być pasjonująca i zabawna. Już sam początek zajęć był zaskakujący. Porównanie stroju kobiety z epoki wiktoriańskiej ze współczesnym stylem japońskim stanowiło zabawny wstęp do rozważań o stylizacji na różnych poziomach języka. Na podstawie fragmentów „Pamiętników” Jana Chryzostoma Paska oraz „Potopu” Henryka Sienkiewicza uczniowie mogli dostrzec wiele ciekawych zabiegów i różnic językowych. Dzięki wnikliwej analizie tekstów wyodrębnione zostały zabiegi służące archaizacji takie jak np. zapożyczenia z języka łacińskiego. Dialektyzacja została omówiona na podstawie fragmentów „Chłopów” Władysława Stanisława Reymonta. Uczestników warsztatów szczególnie zainteresowała obecność gwary w różnych tekstach kultury i w życiu codziennym. Przeczytanie humorystycznych przykładów np. z języka kaszubskiego nasunęło refleksję, że często całkowicie nieświadomie korzystamy z gwarowych zasobów języka. Zadanie polegające na przekształcaniu tekstów przygotowanych przez prowadzącego tak, aby posiadały cechy gwarowe, dało zaskakująco humorystyczne rezultaty.
Spotkanie odbyło się w bardzo sympatycznej atmosferze, a ciekawy bagaż wiadomości i pogłębiona wiedza na temat stylizacji językowej stanowiły dla maturzystów solidną powtórkę przed egzaminem.
Weronika Jóźwiak 3a

Przewiń do góry

DRZWI
OTWARTE

24 kwietnia (sobota)
Szczegóły spotkania podamy bliżej terminu.

Skip to content