Uroczystości XX – lecia naszej szkoły

Uroczystości XX – lecia naszej szkoły

W przeszłość przenoszą nas wspomnienia a w przyszłość marzenia

Herbert George Wells

W sobotę, 13 kwietnia miało miejsce długo wyczekiwane przez całą społeczność Zespołu Szkół nr 2 w Swarzędzu wydarzenie. Odbyły się uroczystości jubileuszowe, połączone z pierwszym zjazdem absolwentów. To już 20 lat… Obchody wielkiego święta rozpoczęła uroczysta msza św., odprawiona już w piątek w kościele po wezwaniem św. Marcina.

Do jubileuszu przygotowywaliśmy się od dawna. Opracowane zostało przez zespół nauczycieli okolicznościowe Kalendarium 1992 – 2012, w którym zawarto m.in. rys historyczny o szkole, wspomnienia absolwentów, oraz inne informacje i zdjęcia związane z życiem szkoły. Powstały wystawy o szkolnym sporcie czy pasjach nauczycieli. W ramach obchodów jubileuszu przygotowano niecodzienny festiwal ziół. Można było także skorzystać z porad profesjonalnej stylistki.

W uroczystościach wzięli udział liczni zaproszeni goście: wicestarosta poznański T. Łubiński, wicekurator oświaty H. Rajcic – Mergler, przewodniczący Rady Miejskiej w Swarzędzu M. Szkudlarek, poprzedni burmistrzowie – J. Gruszka, J. Szymczak, grono pedagogiczne, absolwenci oraz rodzice. Byli także dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych z powiatu poznańskiego i szkół gimnazjalnych ze Swarzędza.

Akademia jubileuszowa rozpoczęła się o godzinie 11.00. Gości, jako gospodarz przywitał dyrektor P. Wantuch. Później o powstaniu szkoły i jej historii mówił wieloletni dyrektor oraz jej organizator P. Choryński. Następnie kolejni goście zabierali głos, dziękowali za lata pracy nad edukacją młodzieży, trud i zaangażowanie, życzyli szkole kolejnych sukcesów.

Jak głosiło motto jubileuszu W przeszłość przenoszą nas wspomnienia a w przyszłość marzenia. Ruszył wehikuł czasu i znaleźliśmy wszyscy, dzięki przygotowanym występom – piosenkom, prezentacjom – w szkolnych ławkach. Akademia była niezwykle udana, o czym świadczyły liczne oklaski i gratulacje.

Nasi kochani absolwenci rozbiegli się po klasach, aby porozmawiać z wychowawcami i kolegami. Na szkolnych korytarzach obserwowaliśmy chwile wzruszeń i radości. Następnie wszyscy goście udali się oglądać wystawy, albumy, gabloty, prace plastyczne młodych artystów, klasowe kroniki, będące skarbnicą wiedzy na temat szkolnego życia, historyczne pamiątki i dokumenty sięgające dawnych lat istnienia szkoły, słowem efekty działalności ZS nr 2. Popijając ziołową herbatkę, czy aromatyczną kawkę przyrządzoną przez organizatorów festiwalu ziół, zebrani goście opowiadali anegdoty związane z życiem szkoły, oglądali pasje turystyczno – podróżnicze i malarskie naszych nauczycieli, czy zasięgali porad stylistki wizerunku pani A. Buby.

Do późnego popołudnia, w wyjątkowej atmosferze, przy pysznym jedzeniu i dobrej muzyce, trwały obchody 20-lecia naszej szkoły. To był udany dzień!

Jubileusz kosztował wszystkich organizatorów, zarówno nauczycieli jak i uczniów dużo pracy, jednak wysiłek opłacił się. Zadowoleni goście, dumne i szczęśliwe uśmiechy na twarzach absolwentów, na długo pozostaną w pamięci. To wielkie szkolne wydarzenie – Jubileusz 20-lecia – jeszcze przez długi czas z pewnością będzie okazją do miłych wspomnień.

Oliwia Tomczak

Scroll to Top
Skip to content