Narodowe Święto Niepodległości 2018

Narodowe Święto Niepodległości – 2018

Po piątkowych szkolnych uroczystościach 100-lecia odzyskania niepodległości połączonych ze Świętem Patrona i sobotnim XXIX Rajdem Niepodległości, którego nasze liceum było współorganizatorem, w niedzielę 11 listopada nastąpił punkt kulminacyjny uroczystości Święta Niepodległości 2018.
      Na swarzędzkim Rynku odbyły się miejskie obchody 100-lecia odzyskania niepodległości. Rynek naszego miasta jak nigdy zapełniły rzesze ludzi, którzy przyszli, aby wspólnie świętować. Oficjalne obchody rozpoczęły się o godzinie 11.30 wspólnym pamiątkowym biało-czerwonym  zdjęciem w kształcie liczby 100.
      W trakcie uroczystości wystąpił nauczyciel ze Szkoły Podstawowej nr 2, który przedstawił fakty i wydarzenia historyczne oraz postaci, które doprowadziły do odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów. Zaśpiewała młodzież z Ośrodka Kultury, chór męski „Akord” i zagrała Swarzędzka Orkiestra Dęta. Następnie delegacje władz samorządowych, partii politycznych, organizacji społecznych i szkół składały kwiaty i wieńce przed pomnikiem „ Bohaterom poległym za wolność i ojczyznę”. Naszą szkołę reprezentował nowy poczet sztandarowy oraz umundurowana delegacja klasy policyjnej, która również złożyła biało-czerwoną wiązankę kwiatów pod pomnikiem.
      Punktualnie o godz. 12.00 wszyscy zgromadzeni na Rynku odśpiewali w tym wyjątkowym dniu 4 zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Swarzędzkie uroczystości zakończył przemarsz do Kościoła p. w. św. Marcina, gdzie została odprawiona msza święta za naszą Ojczyznę.
                                                                                                                                                              Wojciech Hoffmann