Święto Niepodległości

 

Narodowe Święto Niepodległości w Naszej szkole

      Uroczystym apelem połączonym ze ślubowaniem pierwszoklasistów i uczniów klas policyjnych uczczono w piątek w Zespole Szkół nr 2 w Swarzędzu Narodowe Święto Niepodległości oraz Dzień Patrona.

      Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest dla społeczności szkolnej najważniejszym świętem w ciągu roku. Wspominamy wtedy tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Wśród nich był patron szkoły, Tadeusz Staniewski. O jego patriotyźmie i zasługach dla społeczności lokalnej przypomniał w swoim wystąpieniu dyrektor szkoły dr Tomasz Zandecki. Zwrócił się do młodzieży z apelem, aby wzorowali się na postawie patrona szkoły i wielkich patriotów, których nie brakuje na kartach historii Polski. Pierwszoklasistom wskazał także za wzór uczniów zdobywających stypendia Prezesa Rady Ministrów oraz Rady Powiatu w Poznaniu i nagrody Starosty Poznańskiego. Wyróżniający się uczniowie: Patrycja Sznura, Katarzyna Wicher, Aleksandra Hennig, Julia Kryślak oraz Wojciech Adamek  otrzymali tego dnia z rąk dyrektora szkoły listy gratulacyjne.

      Niezwykle wzniosłym momentem dla uczniów klas pierwszych było ślubowanie. Krzysztof Szubert, Monika Czajka (Ia), Michalina Filipiak, Adam Sawicki (Ib), Wiktoria Tylisz, Jakub Lisiak (Ic), Ewelina Herman, Adrian Wasiak (Id) oraz Dawid Guszczyński i Dawid Chąpiński (Ie) w imieniu wszystkich pierwszoklasistów powtórzyli tekst ślubowania. Nastąpiło także uroczyste przekazanie sztandaru szkoły nowemu pocztowi. Ten zaszczytny obowiązek w roku szkolnym 2014/2015 spełniać będą: Dariusz Stawski (IIa), Kinga Dopierała (IIa) oraz Klaudia Przepióra (IIb).

      Zanim do ślubowania przystąpili uczniowie klas policyjnych, głos zabrał także podinspektor Marcin Walczak, Zastępca Komendanta Komisariatu Policji Poznań – Jeżyce. Przedstawił zgromadzonym specyfikę klas policyjnych oraz zaapelował, aby uczniowie na co dzień pamiętali o słowach roty ślubowania. Ogromne wrażenie na zgromadzonych zrobił przemarsz uczniów klas policyjnych pod dowództwem sierżanta sztabowego Sławomira Rurysa.

      Druga, nieoficjalna część szkolnych obchodów Święta Niepodległości, rozpoczęła się od zaprezentowania filmu z radami dla pierwszaków, przygotowanego przez uczniów klas IIa oraz IIIa. Ostatnim punktem spotkania był turniej pierwszoklasistów, który przygotował i poprowadził prof. Stanisław Morchat. Młodzież musiała wykazać się znajomością historii szkoły, wiedzą na temat patrona, ale nie zabrakło też pytań o wychowawców, których należało rozpoznać na zdjęciach z dzieciństwa. Uczestnicy musieli również odgadnąć powiedzonka nauczycieli czy numer telefonu do sekretariatu szkoły. Drużyny wraz z całymi klasami redagowały życzenia dla Polski. Po zaciętej i niezwykle wyrównanej walce jednym punktem zwyciężyła klasa Ib, która w nagrodę spędzi czas na kręgielni.

      Święto Niepodległości to dla społeczności II LO dzień podniosły i radosny zarazem. Chcielibyśmy, aby tak był  czczony w całej naszej Ojczyźnie.

                                                                                                         Małgorzata Mielcarek

Przejdź do galerii zdjęć

 

Scroll to Top
Skip to content