Narodowe Święto Niepodległości 2018

 

Święto Niepodległości w II LO w Swarzędzu

      W piątek, 09.11. punktualnie o godz. 11.11. w murach II LO zabrzmiały dźwięki Mazurka Dąbrowskiego. Tego dnia społeczność szkolna uczciła 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz Dzień Patrona. Uroczystość uświetnili swą obecnością goście: pani Monika Lis-Nożyńska – Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego, pani Barbara Czachura – Przewodnicząca Rady Miejskiej w Swarzędzu, Komendant Komisariatu Policji w Swarzędzu komisarz Eugeniusz Sierański, Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Swarzędzu komisarz Piotr Borowiak oraz wnuczka patrona szkoły, pani Halina Staniewska. Wśród gości nie zabrakło rodziców uczniów klas pierwszych z Przewodniczącą Rady Rodziców II LO, panią Renatą Mikołajewską, na czele.

      Podczas uroczystości nie zabrakło wzruszających i wzniosłych momentów. Uczniowie klas I oraz klasy policyjnej, złożyli ślubowanie, a sztandar przekazano nowemu pocztowi w składzie: Zuzanna Garstecka, Marianna Majchrzak i Szymon Ziółkowski. Przemarsz uczniów klasy Ie mile zaskoczył gości. Profil klasy policyjnej przybliżył zgromadzonym komisarz Piotr Borowiak, on także odczytał rotę ślubowania.

      Niezwykłą atmosferę tego dnia wyraził w swoim przemówieniu dyrektor szkoły dr Tomasz Zandecki. Zaakcentował fakt, że rok 1918 nie zamykał historii walki Polaków o wolną ojczyznę, o czym miał przypominać pierwszy utwór wykonywany podczas uroczystości – „Mury” Jacka Kaczmarskiego, zaśpiewane przez Zuzannę Klawikowską i Aleksandrę Sadowską. Zwrócił także uwagę na dekorację stworzoną z białych i czerwonych serc, na których uczniowie II LO napisali życzenia dla Ojczyzny, dając tym samym dowód swojego przywiązania i troski wobec losów kraju. Także Przewodnicząca Rady Miejskiej w Swarzędzu, pani Barbara Czachura, podkreśliła patriotyzm społeczności II LO, składając na ręce dyrektora szkoły podziękowania za współpracę i udział w obchodach wszystkich świąt lokalnych i państwowych. Pani Halina Staniewska w swoim wystąpieniu zwróciła natomiast uwagę na zaangażowanie kolejnych pokoleń w walkę o wolną Polskę.

      Jak każdego roku nie zabrakło podczas spotkania rozstrzygnięcia testu wiedzy o szkole przygotowanego dla pierwszoklasistów przez prof. Marcina Dziubicha i Samorząd Uczniowski oraz nawiązań historycznych związanych z narodowym Świętem Niepodległości. Starsi koledzy przygotowali również dla pierwszaków słodką niespodziankę. Nie zabrakło też pokazu musztry paradnej w wykonaniu grupy, którą prowadzi prof. Beata Czerska.

      Uroczystość zakończył miły akcent. Dyrektor szkoły złożył życzenia wszystkim Marcinom, a szczególnie panom profesorom Dziubichowi i Bilinskiemu oraz stojącemu za kamerą redaktorowi telewizji STK panu Marcinowi Majewskiemu. Zaprosił również wszystkich na poczęstunek w postaci tradycyjnych wielkopolskich rogali świętomarcińskich.

      Obchody Święta Niepodległości w II Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Staniewskiego w Swarzędzu zawsze mają na celu podkreślenie rangi tego dnia, a także uświadomienie, że jest on okazją do przeżywania radości i dumy.
                                                                                                                                                                           Małgorzata Mielcarek

 

 

Przejdź do galerii zdjęć

fot. Olga Szczepaniak

Scroll to Top
Skip to content