Święto Niepodległości w II LO 2019

 

Święto Niepodległości w II LO w Swarzędzu

      Dnia 8 listopada br. obchodziliśmy 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz Dzień Patrona. Jest to najważniejszy moment w kalendarzu imprez II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Staniewskiego w Swarzędzu.

      W tym roku mieliśmy przyjemność gościć:  panią Barbarę Czachurę (Przewodniczącą Rady Miejskiej w Swarzędzu), komisarza Eugeniusza Sierańskiego (Komendanta Komisariatu Policji w Swarzędzu), nadkomisarza Piotra Borowiaka (zastępcę Komendanta Komisariatu Policji w Swarzędzu) oraz panią Renatę Mikołajewską (Przewodniczącą Rady Rodziców II LO w Swarzędzu).

      W pierwszej części szkolnych obchodów Święta Niepodległości cała społeczność wysłuchała piosenki „Legiony” w wykonania Zuzanny Klawikowskiej (II e) oraz Aleksandry Sadowskiej (III b), odśpiewała hymn Polski oraz była świadkiem ślubowania uczniów klas I. Treść roty odczytał Kacper Wrzesiński (Ia).

      Na uroczystość przybyli również rodzice uczniów klas pierwszych, szczególnie oddziałów policyjnych. Mieli okazję przekonać się, jak wygląda efektowny przemarsz klas I d oraz Idg. Dowódcą drużyny była w czasie uroczystości Dagmara Handzel (II e). Za przygotowanie do marszu odpowiadał nadkomisarz Piotr Borowiak.

      W II części uroczystości zaprezentowano aktywności i osiągnięcia pierwszaków oraz wyniki przeprowadzonego testu wiedzy o szkole. W trakcie tej części nagrodzono dwie uczennice klasy I b: Martynę Malinowską i Agatę Kubiak. Obie wykazały się w pierwszych tygodniach nauki postawami godnymi do naśladowania. Martyna w październiku była wolontariuszką w XV Memoriale im. Arkadiusza Gołasia. Pomagała w organizacji warsztatów dla dzieci oraz zbiórce pieniędzy dla chorych maluchów ze Swarzędza. Z kolei Agata we wrześniu br. była świadkiem wypadku samochodowego. Do momentu przyjazdu służb medycznych udzieliła pomocy oraz kontrolowała stan zdrowia poszkodowanego kierowcy. Uczennice zostały nagrodzone za swoją postawę przez dyrektora szkoły oraz Komendanta Komisariatu Policji w Swarzędzu.

    Nie zabrakło oczywiście miejsca na zarysowanie tła historycznego związanego z odrodzeniem się polskiej państwowości. Przypomnieliśmy mężów stanu, którzy zasłużyli się dla niepodległości Polski m.in. Józefa Piłsudskiego.
W związku z obchodami Dnia Patrona została przybliżona sylwetka Tadeusza Staniewskiego – pierwszego polskiego burmistrza Swarzędza.

      Końcowym akcentem uroczystości były życzenia złożone „szkolnym Marcinom”. Do życzeń została dołączona piosenka „Wolność” w wykonaniu duetu: Zuzanna Klawikowska i Aleksandra Sadowska.

      Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania szkolnych uroczystości Święta Niepodległości oraz Dnia Patrona.
Podziękowania składamy:
– prowadzącym uroczystość: Dominice Poznaniak (II b), Mai Szymańskiej (II a) oraz Nataszy Skrzypczak (II a).
– pocztowi sztandarowemu za obecność i gotowość reprezentowania społeczności w kolejnym roku szkolnym: Szymonowi Ziółkowskiemu, Mariannie Majchrzak oraz Zuzannie Garsteckiej (wszyscy są uczniami klasy II a).
– obsłudze technicznej: Michałowi Modrowskiemu (II b), Antoniemu Juraszowi (II c) oraz Dawidowi Mikołajewskiemu (II d).
Szczególne podziękowania dla prof. Beaty Czerskiej, która była inicjatorką i koordynatorką wystroju sali oraz wystawy zdjęć uczniów klas pierwszych zatytułowanej „Autoportret II LO”.
Za przygotowanie części oficjalnej oraz nadzór nad całością imprezy szczególne podziękowania dla prof. Małgorzaty Mielcarek. Współorganizatorem uroczystości był prof. Marcin Dziubich.
                                                                                                                                                                   Marcin Dziubich

Przejdź do galerii zdjęć

fot. Olga Szczepaniak

Scroll to Top
Skip to content