Liga historyczna

Sukces w Lidze Historycznej

      Przez kilka miesięcy licealiści z Wielkopolski rywalizowali w rozgrywkach Ligi Historycznej organizowanej przez Instytut Historii UAM-u w Poznaniu.
      Liga Historyczna to pojedynek drużyn szkolnych przeprowadzany w formie teletransmisji poprzez sieć internetową. Szkoły łączą się z Salą Senatu UAM, w której zasiadają pracownicy Instytutu Historii i zadają pytania, na które odpowiadają uczniowie siedzący w ławkach swoich szkół. W Lidze Historycznej wzięły udział 24 szkoły, które wystawiły 3-osobowe zespoły. Wśród nich była także nasza drużyna. Liga zaczęła się od eliminacji (starożytność i średniowiecze). Następnie 8 maja miała miejsce II runda – półfinał (czasy nowożytne od XVI w. do 1914r.) i  ostatecznie 3 czerwca odbył się długo oczekiwany finał, do którego   zakwalifikowało się 6 drużyn, w tym zespół z naszego liceum w składzie: Adrian Zbierski z kl. IIb, Paweł Skalski z kl.IId i Wiktoria Kowalska z kl.Ia.
      Finał Ligi Historycznej z Sali Senatu obserwował starosta poznański p. Jan Grabkowski, który wraz z Rektorem UAM-u objął patronat honorowy nad tą imprezą. Pan starosta w krótkim wystąpieniu, przed rozgrywką finałową życzył nam zwycięstwa i był dumny, że „Jego szkoła” znalazła się w finale Ligi Historycznej.
      Rywalizacja finałowa była ogromnie zacięta. Drużyny odpowiadały na pytania z zakresu historii politycznej XX wieku, jak również kultury, muzyki i malarstwa czasów najnowszych.
       Ostatecznie nasza drużyna zajęła III miejsce, co musimy uznać za duży sukces, a w ścisłym finale znaleźli się licealiści z II LO w Lesznie i VII LO w Poznaniu. Zwycięzcami Ligi  Historycznej zostali uczniowie poznańskiej „Dąbrówki”.
                                                                                                                            W.Hoffmann 

Scroll to Top
Skip to content