Stylowo w 3a

W poniedziałek 14 listopada klasa 3a uczestniczyła w zajęciach na temat stylizacji językowej w literaturze oraz dialektów w naszym kraju. Dialektolog z Instytutu Filologii Polskiej UAM, dr Błażej Osowski, pokazał uczniom przykłady archaizacji oraz dialektyzacji.
Analiza stylu „Pamiętników” J. Ch. Paska i „Potopu” H. Sienkiewicza udowodniła liczne nawiązania językowe do siedemnastowiecznego tekstu w powieści H. Sienkiewicza. Humaniści przekonali się, iż słynne utwory literackie były też wzorowane na dialektach , np. „Chłopi” W. Reymonta wykorzystywały elementy gwar łowickich. Ku zaskoczeniu maturzystów wykładowca zaprezentował także styl osiedlowych dresów występujących w piosence Mister D. ,,Chleb”. Parodia i odwzorowanie postaci przez aktorów skłoniły uczniów do refleksji, iż bogate słownictwo w życiu człowieka jest bardzo ważne oraz świadczy o poziomie wykształcenia.
Na koniec zajęć każdy z uczestników wypełnił ankietę dotyczącą używania gwary w życiu codziennym. Okazało się, że licealiści zupełnie podświadomie używają poznańskich słów, czego nie byli świadomi.
Weronika Sakowska kl.3a

Scroll to Top
Skip to content