Spreewald – Niemiecka Wenecja, Wenecja Brandenburgii – kraina wodnych kanałów i ogórków.

PAMIĘTACIE Z LEKCJI HISTORII CIĄGŁE SPORY O MILSKO I ŁUŻYCE? TO WŁAŚNIE TU! 

Klasy 1B i 1D miały okazję poznać to niezwykłe miejsce. Niesamowity, jedyny w swoim rodzaju krajobraz jest efektem ostatniego zlodowacenia, które poszarpało rzekę Szprewę na wiele drobniejszych strumieni. To około 300 km poplątanych dróg wodnych, przecinających się wzajemnie i krzyżujących. Tu głównym środkiem transportu jest łódka – kajak albo czółno. Najlepiej wypożyczyć go na cały dzień i powoli penetrować zakamarki i odnogi tego rzecznego świata.

W 1991 roku Spreewald został uznany za Rezerwat Biosfery Unesco. Tu jest po prostu pięknie. W tafli wody odbijają się powyginane, rosnące nad brzegami drzewa. Tu i ówdzie ten wodny labirynt przemierza rodzina kaczek, albo jakiś samotny kaczor stroszy wytwornie piórka. Wśród zielonych liści ćwierkają ptaki. W wodzie dostrzec można nutrie. Tak – nutrie! Nie boją się one człowieka – w końcu jesteśmy w Rezerwacie.

Spreewald to zdecydowanie też kraina ogórków. Przez cały region ciągnie się Ogórkowy Szlak Rowerowy, jest tu Muzeum Ogórków, a w każdej knajpie znajdziemy cały zestaw potraw z ogórków.

Opiekunami wycieczki byli: Beata Czerska, Magdalena Brzycka i Marcin Biliński

Scroll to Top
Skip to content