Aktualności

 

II Sejmik Młodzieży Województwa Wielkopolskiego

      Dnia 26 kwietnia 2018 r. odbył się II Sejmik Młodzieży Województwa Wielkopolskiego. Miejscem obrad był Urząd Marszałkowski w Poznaniu. Wśród 81 uczniów szkół ponadgimnazjalnych niemal wszystkich wielkopolskich powiatów znaleźli się również reprezentanci Naszej szkoły: Marcin Nowicki (II d) i Adrian Olszewski (II d). W marcu musieli jednak przebrnąć przez eliminacje, które odbyły się w siedzibie Starostwa Powiatowego  w Poznaniu.
      Debata na sali plenarnej oraz dyskusje w komisjach koncentrowały się wokół tematu: „Młodzi Wielkopolanie o patriotyzmie w XXI w.”.
     Uczestnictwo pozwoliło uczniom przypomnieć sobie zasady funkcjonowania sejmiku, poznać  radnych  i przewodniczącą sejmiku p. Zofię Szalczyk, przybliżyć reguły demokratycznej debaty oraz umożliwiło wzięcie udziału w merytorycznych obradach czterech specjalnych komisji: Gospodarki, Upamiętnienia Czynu Powstańczego, Kultury i Samorządowej.
       Sesja sejmiku młodzieży została przeprowadzona na wzór prac, jakie mają miejsce podczas obrad dorosłych. Radni brali udział w głosowaniach, wybrali spośród swojego grona sekretarzy, przewodniczących komisji oraz prezydium sejmiku.
Sesję zakończyło podjęcie przez młodych radnych okolicznościowej uchwały, która dotyczyła pomysłów uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
      Wśród uchwalonych punktów znalazły się pomysły zaproponowane przez Adriana i Marcina. Dodatkowo Adrian Olszewski udzielił odpowiedzi na pytanie dziennikarzy TVP 3 Poznań (relacja w „Teleskopie”, wieczorne wydanie z dnia 26 kwietnia). 

                                                                                                                                                     Marcin Dziubich

 

 

Scroll to Top
Skip to content