Projekt „DziałaMY dla dostępności”

Stowarzyszenie CREO zaprosiło nas do udziału w projekcie „DziałaMY dla dostępności”.

Program jest dedykowany konkretnym klasom oraz ma na celu poszerzyć wiedzę uczniów na tematy starości, niepełnosprawności i aktywności obywatelskiej.

W ramach projektu czeka nas zorganizowanie szkolnej kampanii promującej dostępność, szacunek dla innych oraz empatię (Dzień Empatii, zajęcia warsztatowe poprowadzone przez pedagoga szkolnego dotyczące języka szakala i żyrafy, konkursy tematyczne – m. in. na najlepsze „empatyczne” zdjęcie klasowe). Ponadto będziemy tworzyć „lokalną mapę dostępności” (czy Swarzędz jest przyjazny dla osób niepełnosprawnych?) oraz rozwijać akcje wolontariackie.

Warto również wspomnieć, że już niedługo w naszej szkole odbędą się kolejne warsztaty (prowadzone przez doświadczonych trenerów) przygotowujące do zorganizowania Szkolnego Budżetu Dostępności oraz międzypokoleniowej debaty.

Zapraszamy do wspólnego działania!

W poniedziałek 14. marca klasa 1a i wolontariusze uczestniczyli w pierwszych warsztatach w ramach projektu „DziałaMy dla dostępności”. Zajęcia prowadzili przyjaciele ze Stowarzyszenia CREO. Tematem spotkania była starość wraz ze swoimi blaskami i cieniami. Mając na sobie „kombinezon starości” mogliśmy poczuć przez kilka minut, z czym zmagają się osoby starsze przez cały dzień, a patrząc przez specjalne okulary mogliśmy ujrzeć świat oczami cierpiących na np. jaskrę czy zaćmę. Po tych zajęciach na pewno lepiej zrozumiemy świat starszych ludzi!

10. maja 2022 r. w naszej szkole odbyło się kolejne spotkanie warsztatowe z cyklu „DziałaMY dla dostępności!”. Tym razem mieliśmy niesamowitą okazję poznać Agnieszkę i Tomka – parę, która propaguje wśród młodych ludzi wiedzę na temat funkcjonowania osób niepełnosprawnych w przestrzeni publicznej. Tomek przekonał nas, że pomaganie jest niezbędnym elementem naszego życia, a Agnieszka zaprezentowała strategie osób poruszających się na wózkach inwalidzkich na radzenie sobie z ulicznymi przeszkodami.

Już teraz wiemy, jak prawidłowo zachować się w towarzystwie osoby niepełnosprawnej ruchowo!

Scroll to Top
Skip to content