Podgórna zaprasza

 

„Problemy osób wykształconych na unijnym rynku pracy”

      8 czerwca 2018r. w ramach realizacji spotkań z cyklu ,,Podgórna zaprasza”, uczniowie uczestniczyli w wykładzie: ,,Problemy osób wykształconych na unijnym rynku pracy”. Prowadzącym był prof. Maciej Walkowski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących międzynarodowych stosunków gospodarczych, korporacji transnarodowych oraz problemów globalnych.
       Wykładowca rozpoczął od krótkiej wzmianki o kryzysie w Stanach Zjednoczonych, bezrobociu w Unii Europejskiej i niżu demograficznym (obecnie mamy spadek ludności, ponieważ w Polsce dominuje model rodziny 2+2). Następnie wypowiedział się znacząco o edukacji współczesnej młodzieży. Dzieci słabo wykształconych rodziców  narażone są na dostanie się do grupy bezczynnej.  Nasz gość wspomniał również o dualnym systemie szkolenia – najlepszy model jego zdaniem to 3 dni szkoły, 2 dni praktyk. Omówił pojęcie prekaryzacji pracy. Jak się okazuje w skład prekariatu wchodzą zarówno osoby bezrobotne, jak i dobrze wykształcone. To zjawisko szczególnie widoczne w Stanach Zjednoczonych i spopularyzowane w związku z ruchem oburzonych na Wall Street.
       Dowiedzieliśmy się, że kurczy się klasa średnia – jednostki zorganizowane i przedsiębiorcze, zatrudniające we własnych firmach kilkunastu pracowników. Ludzie wykształceni nie mogą znaleźć odpowiedniej pracy. Państwo powinno z problemem skutecznie walczyć wprowadzając m.in. powszechny dochód podstawowy, podatek od najbogatszych, czy też skrócić tygodniowy czas pracy.
       Wykład profesora Walkowskiego skłonił wielu z nas do refleksji. Na długo pozostanie w pamięci.
                                                                                                                                                                   Klasa 2a

 

Scroll to Top
Skip to content