Powstanie Wielkopolskie – wykład p. prof. UAM Pawła Stachowiaka

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią nasze liceum wznowiło cykl spotkań „Podgórna zaprasza”. Dnia 5 grudnia 2022 w sali audiowizualnej odbyła się prelekcja historyka prof. UAM-u Pawła Stachowiaka pt. „Powstanie Wielkopolskie”. W spotkaniu wzięli udział uczniowie z klas humanistycznych i klasy przyrodniczej wraz z nauczycielami naszego liceum.

W czasie swojego wystąpienia szacowny gość z wielką swadą i ogromnym osobistym zaangażowaniem opowiadał o Powstaniu Wielkopolskim podkreślając wielokrotnie, że to powstanie było „w porę zrobione” i dlatego zakończyło się sukcesem. Wspomniał o wcześniejszych zakończonych porażką powstaniach (krakowskie, Wiosna Ludów i styczniowe), cytując słowa księcia Adama Czartoryskiego „bo trzeba nam powstania silnego, powszechnego i w porę zrobionego”. I takie właśnie było Powstanie Wielkopolskie, które wybuchło 27 grudnia 1918r., a zakończyło się 16 lutego 1919r. Prof. zwrócił również uwagę na fakt ogromnego znaczenia marszałka Francji F. Focha dla podpisania rozejmu w Trewirze kończącego Powstanie Wielkopolskie. Gdyby nie nacisk Francji na podpisanie tego rozejmu, losy powstania mogłyby się różnie potoczyć…

Po wykładzie młodzież zadawała pytania, na które prof. P. Stachowiak szczegółowo odpowiadał zachęcając młode pokolenie do poznawania naszej pięknej i bogatej historii oraz pielęgnowania pamięci o przeszłości.

W. Hoffmann

Scroll to Top
Skip to content