Podgórna zaprasza

 

Połóż pistolet na stół…

       18 października uczniowie klas humanistycznych II Liceum Ogólnokształcącego w Swarzędzu w ramach spotkań z cyklu „Podgórna zaprasza”  brali udział w warsztatach z panią dr hab. Joanną Maleszyńską z  Zakładu Poetyki Historycznej i Krytyki Literackiej UAM w Poznaniu. Temat spotkania brzmiał intrygująco:  „Połóż pistolet na stół.  Piosenka w edukacji dla pokoju”.
      Jak można się domyślić z tytułu wykładu,  gość naszej szkoły podczas spotkania omawiał utwory muzyczne krytykujące wojnę. Na samym początku spotkania w sali audiowizualnej rozbrzmiały dźwięki piosenki Tadeusza Woźniaka pod tytułem „To będzie syn”. Następnie usłyszeliśmy i omówiliśmy wiele innych utworów muzycznych, w których przewijał się motyw pokoju i pacyfizmu. Prelegentka zwróciła uwagę  między innymi na takie teksty jak  „Imagine” w wykonaniu Johna Lenona czy „Nie, nie, nie” zespołu T. Love. Nie zabrakło również wyjątkowej twórczości  Bułata Okudżawy. Obejrzeliśmy też teledyski do „Pipe of peace” Paula McCartney’a i „Let the sunshine in” ze słynnego  musicalu  „Hair”.
       Wszystkie utwory i  teledyski miały wyraźnie antymilitarny i antyimperialistyczny wydźwięk. Spotkanie nauczyło nas wszystkich, że powinniśmy pamiętać o prawdziwej twarzy wojny, która niszczy to, co człowiek ma najcenniejsze, czyli życie. Uswiadomiło, że po drugiej stronie frontu stoją ludzie tacy sami jak my, a wojna jest tylko narzędziem w rękach rządów i bogatych światowych elit.
                                                                                                                                                        Bartosz Basiński

Scroll to Top
Skip to content