Podgórna zaprasza

 

Podgórna zaprasza

      W poniedziałek, 19 listopada, wszystkie klasy o profilu humanistycznym naszego liceum, w ramach cyklu Podgórna zaprasza brały udział w spotkaniu z dr. Pawłem Stachowiakiem z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
      Dr Paweł Stachowiak to historyk i politolog, starszy wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Zakładzie Najnowszej Historii Politycznej. Jest autorem licznych publikacji z zakresu historii politycznej Polski oraz problematyki wyznaniowej we współczesnej Polsce. W poniedziałkowe przedpołudnie zapoznał nas z zagadnieniem: „Sukces Polaków, klęska Europy. O I wojnie światowej i odbudowie suwerennego państwa polskiego”.
     Cały wykład poświęcony był wydarzeniom, które w konsekwencji doprowadziły do odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą. Każdy, kto znajdował się w sali, mógł poznać wiele interesujących informacji na temat działań zmierzających do odzyskania suwerennego. Uczniowie mieli okazję poszerzenia znajomości historii o ciekawą wiedzę, której nie znajdziemy w szkolnych podręcznikach.
      Poznanie przeszłości naszego kraju umożliwia przewidywać przyszłość i interpretować teraźniejszość. Wydarzenia historyczne zawsze powinny być okazją do wyciągania wniosków na przyszłość, dlatego w 100-lecie odzyskania niepodległości warto pamiętać, jak ważna jest wolność i niezależność oraz jaką cenę trzeba było za nią zapłacić.

 

Scroll to Top
Skip to content