Podgórna zaprasza

 

Wykład pt.: „Upadek systemu komunistycznego w Polsce”

      We wtorek dn. 6 grudnia 2016 nasze liceum w ramach cyklu „Podgórna zaprasza” gościło dra Pawła Stachowiaka, który wygłosił wykład: „Upadek systemu komunistycznego w Polsce  (1980 – 1990)”. Uczestniczyli w nim uczniowie klas humanistycznych: Ia, IIa, IIIa oraz zaproszeni gimnazjaliści z Zalasewa wraz z opiekunem.

      Dr Stachowiak jest historykiem i politologiem, starszym wykładowcą na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, autorem licznych publikacji z zakresu najnowszej historii politycznej Polski oraz polityki wyznaniowej we współczesnej Polsce.

      Prelegent w bardzo interesujący sposób omówił dekadę lat 70-tych – rządy E.Gierka cofając się do kryzysu w PRLu w latach 50-tych i 60-tych (Październik 56, wydarzenia marcowe 68), dość szczegółowo przedstawił krwawe wydarzenia grudnia 1970 r. i wydarzenia z czerwca 1956 wraz z powstaniem Komitetu Obrony Robotników (dużym zaskoczeniem było zdjęcie A. Macierewicza z połowy lat 70-tych). W swoim wystąpieniu skupił się głównie na największym kryzysie politycznym w Polsce komunistycznej – Sierpniu 1980r. oraz powstaniu NSZZ „Solidarność” na czele z Lechem Wałęsą. Dr Stachowiak osobiście pamięta tamte wydarzenia, dlatego jego wykład przeplatany był wspomnieniami i anegdotami z tamtego czasu. Niestety godzina szybko minęła, a prelegent nie zdążył omówić niezmiernie ważnego wydarzenia w historii PRLu – stanu wojennego i jego konsekwencji. Obiecał, że uczyni to podczas następnej wizyty, która jest planowana na koniec lutego przyszłego roku.

      Zapraszamy już dzisiaj…
                                                                                                      W.Hoffmann

Przewiń do góry

DRZWI
OTWARTE

24 kwietnia (sobota)
Szczegóły spotkania podamy bliżej terminu.

Skip to content