Podgórna zaprasza

Wykład pt.: „Upadek systemu komunistycznego w Polsce”

We wtorek dn. 6 grudnia 2016 nasze liceum w ramach cyklu „Podgórna zaprasza” gościło dra Pawła Stachowiaka, który wygłosił wykład: „Upadek systemu komunistycznego w Polsce  (1980 – 1990)”. Uczestniczyli w nim uczniowie klas humanistycznych: Ia, IIa, IIIa oraz zaproszeni gimnazjaliści z Zalasewa wraz z opiekunem.

Dr Stachowiak jest historykiem i politologiem, starszym wykładowcą na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, autorem licznych publikacji z zakresu najnowszej historii politycznej Polski oraz polityki wyznaniowej we współczesnej Polsce.

Prelegent w bardzo interesujący sposób omówił dekadę lat 70-tych – rządy E.Gierka cofając się do kryzysu w PRLu w latach 50-tych i 60-tych (Październik 56, wydarzenia marcowe 68), dość szczegółowo przedstawił krwawe wydarzenia grudnia 1970 r. i wydarzenia z czerwca 1956 wraz z powstaniem Komitetu Obrony Robotników (dużym zaskoczeniem było zdjęcie A. Macierewicza z połowy lat 70-tych). W swoim wystąpieniu skupił się głównie na największym kryzysie politycznym w Polsce komunistycznej – Sierpniu 1980r. oraz powstaniu NSZZ „Solidarność” na czele z Lechem Wałęsą. Dr Stachowiak osobiście pamięta tamte wydarzenia, dlatego jego wykład przeplatany był wspomnieniami i anegdotami z tamtego czasu. Niestety godzina szybko minęła, a prelegent nie zdążył omówić niezmiernie ważnego wydarzenia w historii PRLu – stanu wojennego i jego konsekwencji. Obiecał, że uczyni to podczas następnej wizyty, która jest planowana na koniec lutego przyszłego roku.

Zapraszamy już dzisiaj…
                                                                                                      W.Hoffmann