Podgórna zaprasza

 

Daleki Kazachstan ….. w naszej szkole

      Rozległy i mało znany Kazachstan zagościł w naszej szkole 3 czerwca w ramach cyklu spotkań „Podgórna zaprasza”. Przybliżyła go nam  p. dr Gulayhan Aqtay, wykładowca języka kazachskiego z Katedry Studiów Azjatyckich UAM. Tematem prezentacji gościa z dalekiego kraju Azji Centralnej był „Kazachstan – kraj między Azją a Europą”. Licealiści jak i zaproszeni goście  z zapartym tchem podziwiali fotografie  nowej stolicy Kazachstanu – Astany. Wspaniałe budowle i rozwiązania architektoniczne zachwyciły wszystkich obecnych. Zobaczyliśmy też poprzednią stolicę Ałma-Atę na tle zawsze ośnieżonych szczytów.
Pani Aqtay opowiedziała nam również o bogactwach naturalnych, zaprowadziła nas na pola ryżu i bawełny, pokazała bezkresne stepy oraz wciąż żywą kazachską kulturę, objawiającą się między innymi w odświętnych strojach ludowych, muzyce i obyczajach. Nie obyło się także bez krótkiej lekcji języka kazachskiego, która sprawiła nam dużo przyjemności.
Na koniec spotkania p. Aqtay  zaśpiewała nam pięknie  po kazachsku „Szła dzieweczka do laseczka” (bardzo znana piosenka w Kazachstanie), a my refren po polsku (oj, znacznie gorzej…). Niestety nie udało się odtworzyć z komputera pokazu tradycyjnych tańców kazachskich, co dało nam pretekst do zaproszenia p. Aqtay na kolejną wizytę w naszym liceum w przyszłym roku szkolnym.
                                                                                                           B.Świder, W.Hoffmann

 

Scroll to Top
Skip to content