Nikozja – miasto za murami

       W ramach cyklu „Podgórna zaprasza” 26 października w sali audiowizualnej naszego liceum gościliśmy podróżnika i fotografa z Krakowa – p. Andrzeja Pasławskiego.

      Pan Andrzej Pasławski już wielokrotnie odwiedzał naszą szkołę zapraszając nas w podróże po swoich ukochanych Bałkanach – Kosowo, Serbia, Czarnogóra, Macedonia; zwiedzaliśmy również zaułki Londynu, Stambułu, a podczas ostatniej wizyty dwa lata temu podróżnik zaprosił nas do Bośni i Hercegowiny. 

      Tym razem podróżnik z Krakowa opowiadał nam o podzielonej murem stolicy Cypru – Nikozji. Spotkanie było wzbogacone pokazem slajdów oraz unikatowymi artystycznymi zdjęciami jego aktorstwa. Dowiedzieliśmy się o burzliwej historii Cypru, o wojnie domowej, która doprowadziła do podziału tej pięknej wyspy na Republikę Turecką Północnego Cypru, państwo uznawane tylko przez Turcję, oraz Republikę Cypru będącą członkiem Unii Europejskiej. Podział na część turecką i grecką Nikozji przedzieloną murem istnieje do dnia dzisiejszego. 

      Pan Pasławski z wielką pasją i bardzo ciekawie opowiadał o Cyprze i Nikozji. Po 60 min. podróż po Nikozji dobiegła końca… Do zobaczenia wiosną …  

W. Hoffmann

Scroll to Top
Skip to content