Nasz uczeń z opiekunem w Parlamencie Europejskim w Brukseli

 

Na początku marca 2013r. odbyła się III Edycja Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Unii Europejskiej dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pod patronatem Posła do Parlamentu Europejskiego Filipa Kaczmarka. Zwycięzcą tego konkursu został uczeń klasy maturalnej naszego Liceum, a obecnie student historii Maciej Tomkowiak. Opiekunem Macieja był jego nauczyciel WOS-u, p. Stanisław Morchat. Główną nagrodą dla zwycięzcy i jego opiekuna miał być zorganizowany i sfinansowany przez europosła wyjazd do Brukseli – siedziby większości instytucji europejskich. Termin wycieczki był dość odległy, bo dopiero jesienią tego roku. Zwycięzcy czekali bardzo cierpliwie i wreszcie w dniach 14.10-18.10.2013r. doszło do długo oczekiwanego wyjazdu.

My swarzędzanie byliśmy częścią 40-osobowej grupy Wielkopolan. Nasz pobyt podzielony był na 3 etapy. W pierwszym zwiedzaliśmy piękne zabytki Brukseli – stolicy Belgii. W drugiej części złożyliśmy wizytę w Parlamencie Europejskim. Tam spotkaliśmy się z europosłem Filipem Kaczmarkiem. Zapoznaliśmy się z jego codzienną pracą oraz żywo dyskutowaliśmy o przyszłości Unii Europejskiej, a także o pozycji Platformy Obywatelskiej w Europejskiej Partii Ludowej. Wieczorem mieliśmy uroczystą kolację z drem Filipem Kaczmarkiem, podczas której dalej rozmawialiśmy o planach Unii Europejskiej na najbliższe lata oraz o korzyściach, jakie Polska może czerpać z członkostwa w Unii. Ostatnim etapem naszej wycieczki było zwiedzanie Antwerpii – najdroższego miasta Belgii. Byliśmy w domu wielkiego XVII-wiecznego malarza P.P. Rubensa oraz na zawsze zapamiętamy przepiękną antwerpską Starówkę.

Wróciliśmy w piątek nad ranem bardzo zadowoleni i szczęśliwi, że mogliśmy  zobaczyć piękną Belgię i zapoznać się z pracą naszych europosłów – za darmo – ale trzeba było wygrać konkurs, no więc koleżanki i koledzy bierzcie się do pracy …

Maciej Tomkowiak – student I roku historii UAM

W. Hoffmann

Scroll to Top
Skip to content