Aktualności

 

Na jesienne słoty…Malta

      W pogoni za słońcem, latem, morzem i wiecznymi wakacjami  udaliśmy się na wyprawę życia, na bajeczną wyspę Maltę na Morzu Śródziemnym. Nieduża grupa 16 uczniów z naszej szkoły wraz z kolegami i koleżankami z  liceum nr 5 w Poznaniu  i ich opiekunami spędziła  niezapomniany październikowy tydzień zwiedzając i podziwiając  najpiękniejsze zakątki uroczej wyspy.

      Republika Malta– wyspiarskie państwo-miasto położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym, 81 km na południe od Włoch. Obejmuje archipelag Wysp Maltańskich, jednakże większość ludności mieszka na głównej wyspie, w zespole miejskim Valletty – stolicy Malty, w 2018 r. Europejskiej Stolicy Kultury.
      Malta ma historię sięgającą tysięcy lat.  Przez  wieki wyspy maltańskie były pod panowaniem m.in. Fenicjan i Kartaginy (800–218 p.n.e.), Starożytnego Rzymu (218 p.n.e. – 870 n.e.), Arabów (870–1091), Hrabstwa i Królestwa Sycylii (1091–1530), Zakonu Maltańskiego (1530–1798) oraz Wielkiej Brytanii (1800–1964/1974). Losy wysp maltańskich mają dziś odzwierciedlenie w kulturze, języku i architekturze, czego przykładem jest Valletta z 320 zabytkami, czyniąc ją jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. Miasto to  zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

      Współczesna Malta jest krajem rozwiniętym o bardzo wysokim wskaźniku rozwoju społecznego, dobrej jakości życia (w rankingu plasuje się pomiędzy Niemcami, Słowenią a Wielką Brytanią) i wysokim wskaźniku zadowolenia z życia (14 miejsce na świecie). Jest członkiem Unii Europejskiej oraz kilkunastu organizacji międzynarodowych, w tym ONZ, OBWE i Wspólnoty Narodów. Obowiązującą walutą jest euro. Językami urzędowymi są maltański i angielski. Malta leży w strefie klimatu subtropikalnego typu śródziemnomorskiego.

      Na nas największe wrażenie zrobiły przepiękne widoki rozciągające  się wzdłuż linii brzegowej, panorama zwiedzanych miejsc, uroda architektury miast, lazur morza i przyjemny klimat. Rejs tramwajem wodnym na wyspy Comino i Gozo połączony z kąpielą w morskiej, słonej bryzie w przepięknej  Blue Lagoon pozwolił choć na chwilę zapomnieć o monotonnym szkolnym życiu. Spacer  wśród monumentalnych murów starożytnego miasta Mdina dawał ukojenie i spokój, a pobyt w Parku Mediterraneo z pokazem umiejętności zwierząt morskich sprawiał wrażenie jakby wakacje ciągle trwały.

      Dzięki pasji pani Agaty Adamczak i jej  miłości do wyspy zobaczyliśmy piękny kawałek naszej planety. Pani Agato, dokąd jedziemy za rok?
                                                                                                                                                                       M.B.-Tischer

 

 

Przejdź do galerii zdjęć

Scroll to Top
Skip to content