Liga Historyczna

 

Zwycięstwo w Lidze Historycznej

      Nasze liceum odniosło niewątpliwie duży sukces – zwyciężyło w Lidze Historycznej w ramach projektu „Uniwersytet w Twojej Szkole”. Organizatorem Ligi Historycznej jest Instytut Historii UAM w Poznaniu. Patronat honorowy nad konkursem objął JM Rektor UAM prof. B.Marciniak oraz Starosta Poznański J.Grabkowski.
      W Lidze Historycznej w roku szkolnym 2014/2015 wzięło udział 28 liceów z Poznania i woj. wielkopolskiego. Liga jest turniejem i ma charakter pojedynku między reprezentacjami szkół, które składają się z 6 uczniów. Liga obejmowała 8 rund (walczyło 7 drużyn w każdej rundzie) rozgrywanych co miesiąc od listopada do czerwca. Każda drużyna licząca 3 uczniów w poszczególnych edycjach odpowiadała w formie teletransmisji poprzez sieć internetową na pytania przygotowane przez pracowników IH UAM. Pytania zaczynały się od historii starożytnej poprzez historię powszechną i Polski okresu średniowiecza, następnie epokę nowożytną XVI – XVIII w., do historii XIX w., a skończywszy na historii najnowszej. Za I miejsce drużyna otrzymywała 12 pkt., za II miejsce 10 pkt., za III 8 pkt., a za ostatnie VII – 1 pkt.

Nasza szkolna reprezentacja składała się z 6 uczniów:
1.Adrian  Zbierski
2. Wiktoria Kowalska
3. Aleksandra Jagiełło
4.Aleksandra Oboda
5.Krzysztof Szubert
6.Damian Krysiak.

      Niewątpliwym liderem, na którym opierała się nasza drużyna, był Adrian Zbierski, uczeń kl. maturalnej, zwycięzca wielu konkursów historycznych i uczestnik olimpiady historycznej. Nasze liceum na 8 rund aż w 6 było w finale (3 zwycięstwa, 3 razy II miejsce).

Wyniki Ligi Historycznej:
I miejsce    – II LO Swarzędz  – 78 pkt.
II miejsce    – III LO Poznań    – 72 pkt.
                – II LO Leszno      – 72 pkt.
III miejsce – VIII LO Poznań  – 69 pkt.
IV miejsce  – II LO Poznań     – 68 pkt.
V miejsce   – XVI LO Poznań – 66 pkt.
      Gratulujemy i  życzymy ponownego zwycięstwa w przyszłorocznej Lidze Historycznej!
                                                                                                              W.Hoffmann

Scroll to Top
Skip to content