Edukacja policyjna

 

Łapy, łapy, cztery łapy …

      W miniony piątek uczniowie II klasy o profilu policyjnym wzięli udział w spotkaniu zorganizowanym przez Komendę Miejską Policji w Poznaniu, które dotyczyło zwierząt pełniących służbę w Policji i innych formacjach. Podczas swojego wykładu pani dr Joanna Stojer-Polańska, która jest kryminalistykiem zajmującym się poszukiwaniem i analizowaniem śladów zaprezentowała szerokie możliwości jakimi psy czy konie służbowe mogą przyczynić się do utrzymania bezpieczeństwa, wykrywania przestępstw i zatrzymywania niebezpiecznych przestępców.

      Uczniowie dowiedzieli się jak przebiega służba pieska czy konia kiedy realizuje na codzień swoje zadania ale także jaki jest los tych zwierząt po zakończeniu wieloletniej i wyczerpującej pracy. Na ten temat opowiadał przez Stowarzyszenia „Zakątek Wteranów” – pan Grzegorz Chmielewski, który jest emerytowanym policjantem i wieloletnim przewodnikiem psów służbowych. Oczywiście na spotkaniu nie mogło zabraknąć tych, o których była mowa. Na placu przed blokiem szkolnym Oddzialów Prewencji przy ul. Taborowej w Poznaniu przewodnicy i ich podopieczni zaprezentowali swoje umiejętności bojowe. Rozpraszanie tłumu przez formację konną oraz zatrzymanie niebezpiecznego przestępcy przez psa obronnego to niektóre z sytuacji, gdzie w pracy Policji udział czworonogów jest nieoceniony.

      Na zakończenie spotkania zwierzaki pokazały, że dla spokojnych i przyjaźnie nastawionych osób potrafią zmienić się w milusińskie „przytulaki”. Żal było opuszczać teren jednostki ale otrzymaliśmy kolejne zaproszenie ze strony policjantów, z którego z pewnością skorzystamy.
                                                                                                                                                                                      Piotr Borowiak

 

 

Scroll to Top
Skip to content