Klasy patronackie UAM

 

Uczniowie II LO ze Swarzędza na  II Międzyszkolnej Konferencji Popularnonaukowej „Prolog dorosłości” na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.

       15 czerwca 2016 r. grupa uczniów z klasy 2a naszego liceum wzięła udział w przygotowanej przez IFP UAM konferencji młodych humanistów, będącej zwieńczeniem całorocznej pracy klas patronackich wielkopolskich szkół. Spotkanie odbyło się w imponującym, neobarokowym budynku Collegium Maius przy ulicy Fredry w Poznaniu. Każda z uczestniczących szkół miała za zadanie przygotować wystąpienie na wybrany przez siebie temat związany z naukami humanistycznymi.
      Pod czujnym okiem pani profesor Iwony Sobczyk powstała nasza prezentacja pt. „Matki, żony i kochanki. Stereotypowe role społeczne kobiet w literaturze i sztukach wizualnych”. Zainspirowaliśmy się cyklem zajęć uniwersyteckich z mgr Weroniką Szwebs, które wzbogaciliśmy o własne przemyślenia, bazując na literaturze klasycznej, tekstach współczesnych i memach popularnych w internecie. Swarzędzką dwójkę na konferencji reprezentowała Aleksandra Oboda, która w swojej pracy przedstawiła portrety matek, żon oraz kochanek ukazane w utworach literackich: W Szekspira, G.Flauberta oraz S. Chutnik. Na początku swojej prezentacji  Ola omówiła różne poglądy na temat płci i przedstawiła różnice między płcią biologiczną (sex) a płcią kulturową (gender). Prezentacji towarzyszyły memy, które doskonale  ilustrowały całość. Warto wspomnieć, że uczennica II LO w Swarzędzu wykazała się nie tylko profesjonalizmem, ale i  niesamowitą odwagą , ponieważ wszystkie szkoły przedstawiały swoje prezentacje w grupach od dwóch do pięciu osób, a Ola zrobiła to sama, budząc podziw i uznanie uczestników konferencji.
      Zagadnienia wybrane przez prelegentów poruszały tematy wykraczające poza rozważania z codziennych lekcji języka polskiego. Naszym zdaniem kreatywnym sposobem przedstawienia wyróżniło się liceum z Leszna – uczniowie stworzyli filmowy remake polskiego komiksu popularnego w latach 90.
        Doświadczenie z udziału w konferencji jest bardzo wzbogacające, rozwija kreatywność i poszerza wiedzę humanistów.
                                                                                  Ola Oboda i Krzysztof Szubert IIa

Scroll to Top
Skip to content