Konferencja „Gra o Ukrainę”

 

Konferencja „Gra o Ukrainę” w II LO

      Sytuacja na Ukrainie jest obecnie najważniejszym tematem wszystkich serwisów informacyjnych. Chcąc poszerzyć naszą wiedzę na ten temat 4 kwietnia w naszym liceum zorganizowaliśmy konferencję „Gra o Ukrainę”. Gościliśmy panów Jana Świdra,  Adama Dohnala z Instytutu Wschodniego UAM oraz  Adriana Kossowskiego – uczestnika Euromajdanu w Kijowie, wolontariusza ze statusem obserwatora z ramienia fundacji „Otwarty Dialog”. W konferencji oprócz uczniów naszego liceum wzięli udział gimnazjaliści wraz z opiekunem. O problemach Ukrainy opowiedział nam prowadzący spotkanie p. J. Świder, od którego dowiedzieliśmy się o sytuacji geopolitycznej tego kraju, jego ludności, bogactwach naturalnych, przemyśle ciężkim oraz oligarchach. Kolejny prelegent p. A. Dohnal w jasny i prosty sposób przedstawił problem manipulacji medialnych związanych z sytuacją na Ukrainie, które mają miejsce w prasie, telewizji i serwisach internetowych w różnych krajach (Rosja, Niemcy, Francja, Polska, USA).
      Najważniejszą częścią konferencji była relacja bezpośredniego uczestnika kijowskiego Majdanu p. A. Kossowskiego. Przebywał on na początku lutego przez 9 dni na Euromajdanie obserwując i rozmawiając z jego uczestnikami. Do Polski wrócił na 2 dni przed starciami demonstrantów z milicją, w czasie których od kul snajperów Berkutu zginęły aż 103 osoby.
      Wystąpienie bezpośredniego świadka Majdanu było ciekawe, pełne dygresji, wspomnień. Słowa uzupełniały niesamowite zdjęcia, które pozwoliły nam inaczej, bardziej osobiście, wnikliwiej i obiektywniej spojrzeć na wydarzenia na kijowskim Majdanie.
                                                                                                                         W. Hoffmann

Scroll to Top
Skip to content