Klasy patronackie UAM

 

Stylowo w 3a

      W poniedziałek 14 listopada klasa 3a uczestniczyła w zajęciach na temat stylizacji językowej w literaturze oraz dialektów w naszym kraju. Dialektolog z Instytutu Filologii Polskiej UAM, dr Błażej Osowski, pokazał uczniom przykłady archaizacji oraz dialektyzacji.
      Analiza stylu „Pamiętników”  J. Ch. Paska i „Potopu” H. Sienkiewicza udowodniła liczne nawiązania językowe do siedemnastowiecznego tekstu w powieści H. Sienkiewicza. Humaniści przekonali się, iż słynne utwory literackie były też wzorowane na dialektach , np. „Chłopi” W. Reymonta wykorzystywały elementy gwar łowickich. Ku zaskoczeniu maturzystów wykładowca zaprezentował także styl osiedlowych dresów występujących w piosence Mister D. ,,Chleb”. Parodia i odwzorowanie postaci przez aktorów skłoniły uczniów do refleksji, iż bogate słownictwo w życiu człowieka jest bardzo ważne oraz świadczy o poziomie wykształcenia.
      Na koniec zajęć każdy z uczestników wypełnił ankietę dotyczącą używania gwary w życiu codziennym. Okazało się, że licealiści zupełnie podświadomie używają poznańskich słów, czego nie byli świadomi.
                                                                                             Weronika Sakowska  kl.3a

Przewiń do góry

DRZWI
OTWARTE

24 kwietnia (sobota)
Szczegóły spotkania podamy bliżej terminu.

Skip to content