Klasa UAM-rok szkolny 2014-2015

Rok szkolny 2014/2015


      Warsztatami o twórczości literackiej i malarskiej Brunona Schulza klasa 3b rozpoczęła zajęcia z naukowcami Instytutu Filologii Polskiej UAM. Pierwsze warsztaty poprowadził dr Marcin Telicki. Razem z uczniami klasy patronackiej analizował opowiadanie „Ulica krokodyli” oraz obraz „Spotkanie młodzieńca z kobietami”. Poszukiwanie analogii między dwoma tekstami kultury było nie tylko efektowne, ale też efektywne.


      20 listopada br. przyjechał do naszej szkoły dr Maciej Parkitny, który poprowadził zajęcia na temat bajek Ignacego Krasickiego. Klasa patronacka Instytutu Filologii Polskiej UAM interpretowała utwory oświeceniowego poety oraz zastanawiała się nad klasycystycznym dydaktyzmem. Zajęcia dostarczyły sporo wiedzy i śmiechu.
W ramach cyklu warsztatów z pracownikami IFP UAM klasa patronacka 11 grudnia uczestniczyła w zajęciach z doktorem Michałem Larkiem. Tym razem uczniowie mogli wejść w rolę scenarzystów filmowych i wymyślić portret współczesnego superbohatera. Prowadzący warsztaty zachęcił uczniów do rozważań na temat popkultury na przykładzie postaci Tarzana i Indiany Jonesa.


      15 stycznia uczniowie klasy 3b uczestniczyli w warsztatach zatytułowanych „Język w przestrzeni miejskiej”. Zajęcia prowadził dialektolog, dr Błażej Osowski, który omawiał głównie gwarę miejską Poznania. Licealiści chętnie sprawdzali swoją znajomość gwary poznańskiej. Okazało się, że znają mnóstwo słów należących do lokalnej odmiany polszczyzny.
Tymi zajęciami klasa 3b zakończyła cykl spotkań z pracownikami Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, który trwał od stycznia 2013 roku.

Scroll to Top
Skip to content