Podgórna zaprasza

 

Godzina w świecie arabskim

         We wtorek, 11 grudnia naszą szkołę w ramach spotkań z cyklu „Podgórna zaprasza” odwiedziła pani doktor Agnieszka Graczyk z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, która przedstawiła wykład pt. „Świat arabski”.
      Wykład poświęcony był religii, językowi, tradycjom i zwyczajom, jakie panują w kręgu kultury arabskiej. Uczniowie poznali różnorodne fakty i ciekawostki na temat wiary, jaką jest islam, dowiedzieli się, czym jest tak ważny dla muzułmanów ramadan, czy  też jaka hierarchia panuje w świecie arabskim.  Poruszony też został temat, jakim jest podział na kraje arabskie i muzułmańskie. Jednak dla uczniów zdecydowanie najciekawszą częścią wykładu była ta poświęcona językowi arabskiemu, jego gramatyce, alfabetowi, czy sposobowi mówienia, który do łatwych nie należy. Uczniowie chętnie prosili prowadząca o tłumaczenie podstawowych zwrotów i próbowali powtarzać wybrane dźwięki i zwroty. Z nieskrywanym podziwem przyglądali się, jak dr Agnieszka Graczyk sprawnie zapisuje różne sformułowania.
       Był to bardzo ciekawy wykład, który wywołał ogólne zainteresowanie wśród uczniów. Mogli na chwilę oderwać się od nauki i przenieść do nieznanego świata arabskiego.

                                                                                                                                                Oliwia Gramolińska, Szymon Ziółkowski kl. Ia

 

 

 

 

 

Scroll to Top
Skip to content