Dzień Patrona w II LO

 

Święto Patrona w II LO

      Powaga, skupienie, wzruszenie i duma towarzyszyły wszystkim, którzy zebrali się we wtorek, 10.11., w sali gimnastycznej II LO w Swarzędzu. Społeczność szkolna uczciła tego dnia 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz obchodziła Święto Patrona, Tadeusza Staniewskiego, swarzędzkiego społecznika i patrioty. Uroczystość rozpoczęła się od przemarszu klas policyjnych. Komenderowane przez sierżanta sztabowego Sławomira Rurysa zaprezentowały swoje umiejętności z zakresu musztry. O wadze obchodzonego 11.11. święta narodowego mówił w swoim wystąpieniu dyrektor szkoły, dr Tomasz Zandecki. Podkreślał znaczenie wolności i odpowiedzialności za nią, która spoczywa na każdym Polaku.

      Niezwykle wzniosłym momentem uroczystości było ślubowanie uczniów klas pierwszych, na które przybyli także rodzice. Julia Malinowska (Ia), Konrad Hoppe (Ia), Dominika Jabłońska (Ib), Mateusz Gogulski (Ib), Anna Chudzińska (Ic) Aleksander Janowski (Ib), Aleksandra Skrzypkowska (Id) oraz Norbert Lesiński (Id) w imieniu wszystkich pierwszoklasistów powtórzyli tekst ślubowania, który odczytała uczennica klasy Ic Natalia Tądrowska. Nastąpiło także uroczyste przekazanie sztandaru szkoły nowemu pocztowi. Ten zaszczytny obowiązek w roku szkolnym 2015/2016 spełniać będą: Hubert Kaszuba, Pamela Kryślak oraz Wiktoria Stanisławska. Są oni uczniami klasy IId.

      Zanim do ślubowania przystąpili uczniowie klas policyjnych, głos zabrał Zastępca Komendanta Komisariatu Policji w Swarzędzu komisarz Piotr Borowiak. Przedstawił zgromadzonym specyfikę klas policyjnych oraz zaapelował, aby uczniowie na co dzień pamiętali o słowach roty ślubowania. Następnie pod dowództwem sierżanta sztabowego Sławomira Rurysa uczniowie klas policyjnych przemaszerowali do ślubowania. Teks roty odczytała uczennica klasy Ic Sandra Sobkowiak. Do ślubowania z szeregu wystąpili: Joanna Dodot i Wiktoria Pilarska z klasy Ic oraz Emil Sędzikowski i Tobiasz Makowski z klasy Id.

      Prowadzące uroczystość uczennice klas trzecich, Aleksandra Jagiełło i Aleksandra Henig, złożyły wszystkim pierwszakom życzenia w imieniu społeczności uczniowskiej. Zauważyły, że chociaż są uczniami II LO dopiero 10 tygodni, zdążyli już niemało przeżyć, a wszystko zostało uwiecznione na zdjęciach, które można obejrzeć w galerii „Pierwsze kroki w II LO”, przygotowanej przez panie profesor Ewę Portalę – Janik i Olgę Szczepaniak.

      Po części oficjalnej wszyscy dopingowali pierwszaków z turnieju pierwszoklasistów „Pierwszaki – Bystrzaki”, który przygotował i poprowadził prof. Stanisław Morchat. Młodzież musiała wykazać się znajomością historii Polski oraz szkoły, wiedzą na temat patrona, ale nie zabrakło też pytań o wychowawców, których należało rozpoznać na zdjęciach z dzieciństwa, liczbę uczniów II LO czy znak zodiaku pana dyrektora. Po zaciętej i niezwykle wyrównanej walce zwyciężyła klasa Id, której serdecznie gratulujemy i życzymy wszystkim pierwszakom wielu sukcesów.
                                                                                                        Małgorzata Mielcarek

Przejdź do galerii zdjęć

 

Scroll to Top
Skip to content