Dzień Języków 2016

 

Relacja z Dnia Języków w naszej szkole

      „Ekspres Lingwistyczny” wyruszył ze stacji Podgórna w Prima Aprilis. Odjazd zaplanowano na godzinę 9 rano, choć tak naprawdę przygotowania trwały już od wczesnych godzin porannych. Nasza sala gimnastyczna przemieniła się w przytulną przestrzeń nawiązującą do wielu kultur świata.

       Dzień Języków otworzył film przygotowany przez naszego ucznia, Jana Nowaczyka z 2B. W zaledwie kilka dni udało mu się namówić wielu obcokrajowców to powiedzenia kilku zdań w swoich ojczystych językach. Faworytem publiczności był Meksykanin Jaime.

     Przyszedł czas na śniadanie. Zadaniem każdej klasy było przygotowanie bufetu z przekąsami typowymi dla kraju, który został im przydzielony. Częstowaliśmy się świeżymi bagietkami z Francji; preclami i niemieckim „Wurstem”; hiszpańskimi tapas; tureckim kahvalti, ;włoską mozarellą i pomidorami. Specjałem Szwedów okazała się kiełbasa z renifera, a Chińczycy przygotowali m.in ciasteczka z wróżbą. Rosja miała jajka z kawiorem, a Wielka Brytania angielską herbatę. Wszystkie stanowiska pozytywnie zaskoczyły nas pomysłowością, bardzo estetycznym wyglądem i serwowanym przepysznym śniadaniem.

      Następnie uczniowie zajęli się rozwiązywaniem zadań konkursowych. Przygotowane były 4 kategorie – sprawdzian z wiedzy o idiomach języka angielskiego i niemieckiego (pamiętajcie – an apple a day keeps doctor away); zadanie związane z alfabetami nieopartymi na łacinie; karta pracy z dziedziny tłumaczeń oraz odsłuch (uczniowie wysłuchali piosenki otwierającej „Alladyna” w wielu wersjach językowych, a ich zadaniem było rozszyfrowanie jakie języki usłyszeli).

      Ola Oboda, Kamil Sierant z 2A oraz Adam Sawicki z 2B błyskawicznie sprawdzali testy.W tym samym czasie odbył się konkurs dla nauczycieli. Przebyliśmy wtedy podróż po całym świecie – dowiedzieliśmy się, że Twitter Papieża Franciszka redagowany jest w 9 językach, a bankomaty w Watykanie mają łacińską wersję językową. Pytania dotyczyły również rodzin języków; znanych pisarzy; języków urzędowych w państwach świata. Wszyscy profesorowie świetnie odpowiadali na te pytania!

      Przyszła kolej na część artystyczną. Klasy puściły wodze fantazji i przygotowały występy związane z ich krajami. Był to na pewno najweselszy punkt programu. Każdą klasę, w języku danego kraju zapowiadał duet Ola Oboda i Jan Nowaczyk. Utalentowana wokalnie uczennica z klasy 1A zaśpiewała nam trudny, ale piękny utwór w języku francuskim. Obejrzeliśmy skecz przygotowany przez grupę „niemiecką”. Reprezentantki Hiszpanii zatańczyły. Turcja została zaprezentowana poprzez taniec i krótką prezentacją związaną z tym krajem. Włoska 2A dała nam wgląd w porachunki mafiozów z „Ojca Chrzestnego”. 2B zaprezentowała (dosłownie!) potop szwedzki. Występ 2C pokazał nam proces parzenia herbaty, budowy muru chińskiego i typowe kobiece odzienie „made in China”. 2D-Rosja postawiła na taniec i pokazali złożone układy choreograficzne na wiele melodii od techno po balet. 2E natomiast sprowadziła nam na scenę Jej Wysokość.

      Kiedy jury, w skład którego wchodził Pan Dyrektor, pani profesor Tischer oraz Kamil Sierant i Jan Nowaczyk, naradzali się komu przyznać nagrodę – uczniowie mierzyli się z ostatnim wyzwaniem – łamańcami języków. Najpierw czytała je Ola Oboda, a reprezentanci klas mieli chwilę na oswojenie się z tymi trudnymi do wymówienia zwrotami. Ostatecznie wszyscy poradzili sobie bardzo dobrze i można było podsumować zmagania.

1 miejsce (wyjazd niespodzianka) KLASA 2A

2 miejsce (kręgle)KLASA 2B i 2C

3 miejsce („Do maka na kurczaka”)KLASA 2D i 1B

Gratulujemy!

      Dziękujemy całej grupie zaangażowanej w przygotowania! Jagodzie Pieczyńskiej i Monice Czajce za przygotowanie części dekoracji i pomoc w koordynacji programu dnia. Adamowi Sawickiemu i Kamilowi Sierantowi za przygotowanie konkursów. Jankowi Nowaczykowi za czas poświęcony na wykonanie filmu. Wszystkim klasom za przybycie i wywiązanie się z zadań. Paniom profesor Ewie Portali-Janik i Małgorzacie Mielcarek (wraz z klasą 3A) za pomoc w strojeniu sali. Pomysłodawczynią projektu była uczennica klasy 2A Aleksandra Oboda, która przewodziła organizacji Dnia Języków. Dziękujemy również zaangażowanym nauczycielkom – pani profesor Oliwii Tomczak i Annie Waszkiewicz za nadzorowanie przygotowań i przebiegu uroczystości. A już teraz zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!
                                                                                              Samorząd Uczniowski

Przejdź do (obszernej!) galerii zdjęć

Scroll to Top
Skip to content