security, protection, antivirus-265130.jpg

Dzień Bezpieczeństwa na Podgórnej

W dniach 11-12 października w naszej szkole odbyło się szkolenie pn. Dzień Bezpieczeństwa. Szkolenie pozwoliło uczniom i nauczycielom zapoznać się ze sposobami postępowania w sytuacjach ekstremalnych i kryzysowych związanych np. z wtargnięciem do szkoły osoby z niebezpiecznym narzędziem, pojmaniem zakładników, podejrzeniem podłożenia ładunku wybuchowego, rozpyleniem substancji chemicznej lub biologicznej, czy przypadkami agresji rówieśniczej zagrażającej życiu.

W trakcie bardzo intensywnych zajęć mieliśmy okazję dowiedzieć się, jakie są najczęstsze oznaki i przejawy zagrożeń w szkole i na czym polega prawidłowo przygotowany system wczesnego ich wykrywania. Nie ominęły nas też szkolenia praktyczne oraz trening najbardziej skutecznych procedur bezpieczeństwa przeprowadzony w warunkach symulowanego ataku terrorystycznego na szkołę, w trakcie którego „atakujący” pojmali „zakładników”.

Dowiedzieliśmy się, jak bezpiecznie i skutecznie przeprowadzić ewakuację oraz na czym polega tzw. azyl, czyli pozostanie w klasie do czasu zażegnania niebezpieczeństwa. Dzień Bezpieczeństwa był wyczerpujący i pełen wrażeń, ale dał nam też nową wiedzę i umiejętności, których – mamy nadzieję – nigdy nie będziemy musieli wykorzystywać.

Ewa Portala-Janik

Scroll to Top
Skip to content