Aktualności

 

Debata o Powstaniu Wielkopolskim

      W środę, 3 października Starostwo Powiatowe w Poznaniu zorganizowało w poznańskim hotelu „Bazar” debatę o Powstaniu Wielkopolskim pod tytułem: „Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 z perspektywy Krakowa, Warszawy i Poznania”. Wzięli w nim udział wybitni profesorowie: W. Łazuga, J. Karwat z Poznania, A. Chwalba z Krakowa i T. Nałęcz (doradca byłego prezydenta B. Komorowskiego) z Warszawy. Ich dyskusji przysłuchiwało się w hotelu „Bazar”  ponad 100 zaproszonych gości.
Debatę, która rozpoczęła się o 17.30 zainicjował starosta poznański J. Grabkowski wspominając, że ma to być żywa lekcja historii, która ma uświadomić młodemu pokoleniu jak ważnym wydarzeniem było Powstanie Wielkopolskie. Dzięki niej Wielkopolska została włączona w granice odrodzonej Polski – powiedział starosta poznański.

      W tą oryginalną formę debaty włączone zostały również 3 szkoły licealne – z Leszna, Pleszewa i nasze Liceum. Za pomocą telekonferencji 15 naszych uczniów wraz z opiekunami – dyrekcją szkoły i nauczycielem historii P. Piwczykiem miało możliwość jej oglądania. Mogliśmy się bezpośrednio połączyć z hotelem „Bazar” i zadać pytania dotyczące Powstania Wielkopolskiego. Zadaliśmy tylko jedno pytanie, chociaż mieliśmy przygotowanych ich kilka… Dyskusja między profesorami była tak burzliwa, ciekawa i długa, że połączono nas tylko raz z osobami prowadzącymi debatę.

      Na zakończenie spotkania dokonując jego podsumowania  profesor J. Karwat stwierdził, że Wielkopolanie umiejętnie połączyli zdolności żołnierskie wyniesione z wojny z dobrym gospodarowaniem, zmysłem organizacyjnym i zdyscyplinowaniem.

      Debata zakończyła się dopiero o godz. 20 i niewątpliwie wzbogaciła naszą wiedzę o jedynym zwycięskim powstaniu w naszej historii – Powstaniu Wielkopolskim.
                                                                                                                                                                                      W. Hoffmann
                  

 

Scroll to Top
Skip to content