Podgórna zaprasza

 

Bitwa o euro – spotkanie z dr Rafałem Szymanowskim

      W ramach wykładów z cyklu „Podgórna zaprasza” 20 listopada 2019 uczniowie klas humanistycznych II LO w Swarzędzu wzięli udział w spotkaniu, którego tematem była „Bitwa o euro. Polityczna historia wspólnej waluty.”

      Wykład poprowadził dr Rafał Szymanowski, starszy wykładowca w zakładzie polityki społecznej i ekonomicznej na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM-u. Wykład poświęcony był problemom i historii powstania nowej waluty euro. Dowiedzieliśmy, że państwem, które w ramach Unii Europejskiej w latach 90-tych XX wieku najbardziej zabiegało o powstanie euro była Francja…, a nie Niemcy, jak większość myśli. Wspomniał on również o przyjęciu euro przez część Europy Środk.-Wschodniej – kraje bałtyckie: Estonia, Łotwa, Litwa, Słowenia i Słowacja. Państwa te są generalnie zadowolone z bycia w strefie euro i odnoszą z tego powodu spore korzyści gospodarcze. 

      Po prezentacji dra Szymanowskiego młodzież zadawała pytania. Większość z nich dotyczyła problemu i perspektyw wejścia Polski do strefy euro. W toku dyskusji prelegent powiedział, że ta perspektywa jest dość odległa, bo na dzień dzisiejszy polska gospodarka jest dość duża, ale zbyt mało innowacyjna, nastawiona na prostą produkcję i wykorzystująca jeszcze w miarę tanią siłę roboczą, przez co jest mało konkurencyjna w stosunku do gospodarek zachodnich.
                                                                                                                                                                                     W. Hoffmann

Scroll to Top
Skip to content