Zajęcia terenowe

 

Areszt otworzył drzwi dla uczniów kl. IIIc i IIId

      W poniedziałek 20 stycznia grube, otoczone drutem kolczastym mury Aresztu Śledczego w Poznaniu przekroczyli uczniowie trzecich klas policyjnych. Już samo wejście, kontrola wykrywaczami, przejście przez specjalne bramki  i pierwsze spotkanie ze strażnikami zrobiło wrażenie na licealistach.
      Areszt Śledczy przy ulicy Młyńskiej w Poznaniu posiada około 225 cel i może pomieścić ponad 700 więźniów. Mieści się tu także szpital i ośrodek diagnostyczny. Więźniowie mają do dyspozycji salę widzeń , kantynę, działa kuchnia i różnego rodzaju warsztaty. Osadzonymi opiekują się wychowawcy i psycholodzy.
      Uczniowie mogli zobaczyć jak wygląda więzienny „spacerniak”, oddział półotwarty, gdzie można swobodnie poruszać się po korytarzach, oddział szpitalny, miejsce gdzie do aresztu docierają samochody-więźniarki, dziedziniec, cele i cele szpitalne. Cenne dla uczniów było spotkanie z przedstawicielami służby więziennej, na którym  mogli poznać specyfikę i strukturę pracy w areszcie, a także uzyskali wiele informacji o rekrutacji do służby.
      Wizyta w Areszcie Śledczym w Poznaniu była bardzo interesująca. Uczniowie zobaczyli coś, co znają tylko z filmów sensacyjnych, mogli zweryfikować  swoje powierzchowne wyobrażenie z rzeczywistością. Czy chcieliby wrócić tu drugi raz… chyba tylko do pracy.
      Serdeczne podziękowania dla p. kapitana Marcina Banaszczaka, starszego wychowawcy działu penitencjarnego w Areszcie Śledczym w Poznaniu, który oprowadził nas po obiekcie i przybliżył tajniki pracy strażnika więziennego oraz wychowawcy.
                                                                                                                                      Beata Czerska, Ewa Portala-Janik

 

Scroll to Top
Skip to content