Aktualności

 

Pielgrzymka maturzystów na Jasną Górę

       Od wielu już lat wiosną w sposób szczególny na Jasną Górę przybywają rzesze maturzystów z całej Polski. W tradycji tej uczestniczy także młodzież z 2 Liceum Ogólnokształcącego w Swarzędzu.
      W poniedziałek, 14 marca, wczesnym rankiem 32 maturzystów z naszej szkoły wraz z opiekunami wyruszyło w autokarową pielgrzymkę do Częstochowy, słusznie nazywanej duchową stolicą Polski. Powód pielgrzymki – oczywisty: zawierzyć Matce Bożej maturzystów i czekający ich egzamin. Nasza szkolna Pielgrzymka odbyła się w ramach diecezjalnej Pielgrzymki Maturzystów na Jasną Górę, w której bierze udział kilkutysięczna grupa uczniów z klas maturalnych szkół ponadgimnazjalnych z Diecezji Poznańskiej.

      Aby wspólnie uczestniczyć w ważnych wydarzeniach, konieczne jest autentyczne zawiązanie wspólnoty. Dlatego gdy wszyscy maturzyści dotarli już na Jasną Górę, spotkaliśmy się – także z uczniami z innych szkół i miast – w sali Ojca Kordeckiego. Zespół młodzieżowy prowadził śpiew, który nie tylko miał pomóc we wzajemnej integracji, ale także przygotować nas do pełnego i aktywnego uczestniczenia w Eucharystii. W ramach przygotowania do owocnego przeżycia czasu na Jasnej Górze, wysłuchaliśmy także pouczającej, ale i pełnej humoru konferencji ks. Arkadiusza Szadego. W samo południe w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej rozpoczęła się Msza św. w intencji maturzystów. Eucharystii przewodniczył ks. bp Damian Bryl, pomocniczy biskup poznański. Wygłosił również homilię skierowaną w sposób szczególny dla obecnej w kaplicy młodzieży, a na zakończenie życzył owocnego czasu przygotowania i pomyślnie zdanego egzaminu oraz – co ważniejsze – dobrego rozeznania dalszej drogi życiowej.

       Po zakończonej Eucharystii każdy z uczniów miał możliwość indywidualnej modlitwy, by prosić o dary Ducha Świętego na okres egzaminu maturalnego. Ufamy, że udział w pielgrzymce dał naszym maturzystom okazję do wspólnej refleksji nad własną przyszłością, modlitewnego skupienia i integracji oraz przyniósł nowe siły i motywację do nauki oraz pozytywnego działania.
                                                                                                ks. Dawid Wasielewski

Scroll to Top
Skip to content