Obchody 100-lecia powstania Policji Państwowej w Polsce.
18 lutego delegacja złożona z uczniów i opiekunów klas policyjnych wzięła udział w wydarzeniu rozpoczynającym w Wielkopolsce czas obchodów setnej rocznicy powstania Policji Państwowej.
Na deskach Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu odbył się wyjątkowy spektakl, który przeniósł widzów 100 lat wstecz – do roku 1919. Przedstawienie stanowiące żywą lekcję historii zostało przygotowane przez młodzież oraz policjantów i pracowników Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Zanim aktorzy wkroczyli na scenę widzów powitał insp. Roman Kuster I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, a podinsp. Jarosława Szemerluk z Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, przedstawił krótki rys historyczny Policji Państwowej. Informacje przekazane przez policjanta stanowiły doskonałe preludium do tego, co chwilę potem wydarzyło się na scenie. Aktorzy przenieśli widzów do minionej epoki za pomocą nastrojowej pantomimy ukazującej ulicę z tamtych lat przypominającą kadry z filmów Chaplina. Nie zabrakło muzyki z tego okresu ani śpiewu. Kiedy wszyscy poczuli klimat lat 20-ych, 30-ych rozpoczął się spektakl pod tytułem „Jeden dzień ze służby Wiktora – przodownika Policji Państwowej”.
Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział we wspólnym świętowaniu. Mamy nadzieję, że w roku obchodów setnej rocznicy powstania Policji Państwowej będziemy mięli wiele okazji do wyrażenia szacunku wobec formacji, która strzeże naszego bezpieczeństwa.
Beata Czerska